W pełni automatyczny system aplikacji lakieru
Urządzenie do malowania wnętrz zbiorników jest to w pełni automatyczny system aplikacji lakieru przeznaczony do nanoszenia powłok zabezpieczających wnętrza zbiorników różnego typu. Znajduje on zastosowanie podczas lakierowania zbiorników sprężonego powietrza, gaśnic i innych elementów zamkniętych w kształcie walca.
System ten składa się z kilku komponentów; podstawowym elementem jest automatyczny stół obrotowy – obrotnica karuzelowa przeznaczona do podawania zbiorników pod dwa manipulatory zawierające automatyczny system sterowania parametrami natryskiwanego materiału. Aplikacja składa się z pompy tłokowej Leopard firmy Wagner, systemu rozprowadzenia podgrzanego materiału wraz z systemem cyrkulacji, pistoletów automatycznych z lancami lakierniczymi oraz elementów sterujących pneumatyką. Wszystkie elementy są kontrolowane z poziomu szafy sterowniczej, w której znajdują się elementy sterowania elektrycznego i pneumatycznego oraz dotykowy panel operatorski HMI, za pomocą którego wprowadzane są odpowiednie wartości parametrów sterowania natryskiem oraz całym systemem.
Sterowanie całym systemem aplikacji i kuchnia farb.
Schemat urządzenia do malowania wnętrz zbiorników.
Urządzenie do malowania wnętrz zbiorników.
Działanie urządzenia polega na automatycznym podaniu zbiorników pod manipulatory w dwóch strefach malowania, zablokowaniu odpowiedniej pozycji i wykryciu obecności butli. Następnie, zgodnie z odpowiednim programem, następuje zjazd lanc do wnętrza zbiornika i odbywa się proces malowania, który składa się z kilku etapów. Pierwszy etap to dojazd do dolnej pozycji rozpoczęcia malowania. Po osiągnięciu pozycji następuje rozpoczęcie natrysku z zadanym ciśnieniem oraz zadeklarowaną zwłoką czasową, w celu właściwego pomalowania dennicy. Drugi etap procesu malowania to przejazd w pierwszej części malowanego zbiornika z zadaną prędkością i ciśnieniem materiału. Następnie przechodzimy do trzeciego etapu, gdzie proces malowania odbywa się ze zmienionymi parametrami natrysku i prędkością wyjazdu lancy – druga część malowanej butli. Przy górnej dennicy natrysk zostaje wyłączony i kończy się proces malowania pod pierwszym manipulatorem. Kolejna czynność to przejazd zbiornika pod drugi manipulator i obrót butli o 180 st. Tutaj czynności związane z procesem lakierowania powtarzają się, zostaje domalowana druga dennica oraz nałożona kolejna warstwa materiału. Całość systemu jest wygrodzona i zabezpieczona barierą optyczną. Pozostałe czynności obsługowe podczas automatycznego cyklu pracy to rozładunek pomalowanych butli i załadunek butli. Wszystkie te czynności są potwierdzone przez operatora na specjalnie zamontowanych panelach operatorskich.
Tomasz Chodorowski
Wagner-Service
Komentarze (0)