Jak produkować coraz więcej, wykorzystując coraz mniej?
Wyobraźmy sobie, że wychodzisz na zakupy, a przy okazji masz opłacić rachunki na poczcie. W sklepie okazuje się, że nie masz gotówki, a płatność kartą jest nieakceptowana. Wychodzisz więc w poszukiwaniu bankomatu, wracasz do sklepu zrobić zakupy, a wracając wchodzisz na pocztę. Okazuje się jednak, że zapomniałeś zabrać potrzebne rachunki. Ponieważ sprawa jest bardzo pilna, a masz mało czasu, zamiast pieszo, wracasz do domu taksówką, zostawiasz zakupy, zabierasz rachunki i ponownie taksówką wracasz na pocztę. Na miejscu nagle zrobiła się kolejka, stoisz w niej 20 min, potem szybko do domu, bo za chwilę ma przyjść przedstawiciel ubezpieczeniowy. Kiedy ten czas uciekł?
Jeśli znasz takie dni, to znaczy, że jeszcze wiele możesz się nauczyć o zarządzaniu swoim czasem i swoim biznesem. Podsumujmy to niefortunne wydarzenie: brak gotówki oraz zapomniane rachunki spowodowały, że wszystko trwało dwukrotnie dłużej niż powinno, a ponadto poniosłeś dodatkowe koszta przejazdu taksówką. Ostatecznie wszystko się udało, ale można to było zrobić szybciej, efektywniej i lepiej. O ile w tym przykładzie straty wynikające z braku koordynacji działań są niewielkie, o tyle w skali przedsiębiorstwa nieefektywnie wykorzystany czas pracy zatrudnionych osób, zbędny transport czy nadmierne stoki magazynowe wiążą się z ogromnymi kosztami. Nie są to wydatki konieczne, są to wręcz straty wynikające z niegospodarności oraz marnotrawstwa. A potrzeba naprawdę niewiele, aby poprawić strukturę przedsiębiorstwa i jego zarządzanie tak, aby nie generować zbędnych kosztów. Na potrzeby firmy wymyślono zatem metodologię zwaną Lean Management. Jest to technika pozwalająca najpierw przeanalizować co dzieje się na poszczególnych gniazdach produkcyjnych, a następnie zredukować wszystkie zbędne nakłady.
Ile trwa wdrożenie Lean Management?
Bez aktywnego udziału oraz zaangażowania wszystkich pracowników organizacji niewiele da się osiągnąć. Przede wszystkim należy się przygotować na to, że wprowadzenie zmian będzie następować w sposób ciągły, metodą małych kroków i należy się liczyć z tym, że trzeba doprowadzić do zmiany kultury myślenia w firmie, co zawsze jest najtrudniejszym i najbardziej czasochłonnym etapem. Ważne jest, aby to cała organizacja widziała potrzebę zmian, była na nią przygotowana i identyfikowała się z niezbędnymi zmianami. Nie może więc być to cel tylko jednej osoby w firmie, ale każdego jej pracownika, a co najważniejsze, należy nieustannie wspierać kadrę pracowniczą każdego szczebla, aby nie zniechęcała się do usprawniania każdego z możliwych procesów czy obszarów.
Komentarze (0)