- ZBĘDNE ZAPASY - produkcja większej ilości niż jest to wymagane. Zwiększone zapasy to produkt uboczny nadprodukcji.
- BRAKI - poprawianie błędów często związanych ze złą jakością, dostawą wadliwych materiałów, błędami pracownika.
- TRANSPORT MATERIAŁU - zbędny ruch ludzi, materiałów lub informacji. Wynikiem zbędnego transportu materiałów jest zmarnowany czas, rosnące koszty, mniejsza wydajność.
- ZBĘDNE RUCHY - niewłaściwa organizacja miejsca pracy wynikająca z nieergonomicznego zagospodarowania przestrzeni.
- OCZEKIWANIE - długie czasy bezczynności ludzi, materiałów, informacji, rezultatem czego jest wydłużenie cykli produkcyjnych i niewłaściwy przepływ materiału lub informacji.
- NIEWŁAŚCIWE METODY WYTWARZANIA - zastosowanie niewłaściwych procedur, technik lub narzędzi, często w sytuacjach, gdy prostsze rozwiązania mogą okazać się bardziej efektywne.
- minimalnych zapasów i kosztów produkcji
- wysokiej jakości produktów i usług
- krótkich cykli realizacji produkcji
- stałego zaangażowania załogi
- sprawnej organizacji i zarządzania oraz zadowalających wyników ekonomicznych.
Lean Management wymaga pełnego, metodycznego i konsekwentnego wdrażania oraz dostosowania narzędzi i technik Lean do lokalnych warunków.
Narzędzia i techniki koncepcji Lean
Zgodnie z koncepcją Lean, usprawnianie przedsiębiorstwa powinno przebiegać z wykorzystaniem wszystkich dostępnych technik, metod, narzędzi, jakie oferuje nauka o zarządzaniu. Problem z właściwym wdrożeniem programu zmian polega na odpowiednim pogrupowaniu, ustaleniu wspólnej zależności i zastosowaniu. Brak pozytywnych wyników związany jest najczęściej z nieumiejętnym wykorzystaniem dostępnych narzędzi oraz stosowaniem ich wybiórczo. Lean oddaje do dyspozycji cały szereg narzędzi i technik umożliwiających budowę i utrzymanie sprawnie działającej organizacji, a ich wybór uzależniony jest od lokalnych warunków i zasobów wiedzy w firmie.
VSM - Value Stream Mapping - Mapowanie Strumienia Wartości. Są to działania, w czasie których proces jest rozbijany na mniejsze elementy. Czynności, które dodają wartości są odseparowywane a pozostałe, niedodające wartości przeznaczone są do stopniowej eliminacji.
5S - jest to koncepcja, której celem jest standaryzacja utrzymywania porządku na stanowisku pracy. Metoda ta polega na wykonaniu pięciu kroków: Selekcji, Systematyce, Sprzątaniu, Standaryzacji oraz Samodyscyplinie.
Komentarze (0)