Skuteczna izolacja poddaszy budynków przemysłowych
Pomieszczenia przemysłowe czy magazynowe to często budynki starszej konstrukcji. Niegdyś nie przywiązywano zbytnio uwagi do ich dokładnego uszczelniania. Tymczasem prawidłowa izolacja pozwala zdecydowanie obniżyć koszty utrzymania budynku. Również w nowo budowanych obiektach ważny jest ten aspekt. Bardzo łatwym i zarazem niezwykle skutecznym sposobem jest izolacja pianką poliuretanową. Pionierami w jej produkcji są Kanadyjczycy. Firma Icynene, której wyłącznym dystrybutorem w Polsce jest Icypol, od 26 lat z powodzeniem produkuje pianki izolacyjne, m.in. o nazwie handlowej H2Foam lite. To lekka pianka otwartokomórkowa przeznaczona do termicznej i akustycznej izolacji dachów, stropodachów, ścian działowych i dźwiękochłonnych, domów o konstrukcji drewnianej, domów energooszczędnych oraz pasywnych, a także do wszelkich budynków przemysłowych. Jako przykład można podać Zakład Stolarki Budowlanej CAL z siedzibą w Suwałkach, który jest producentem drzwi drewnianych. Izolowany był dach jednej z hal zakładu. - Stara izolacja z wełny umieszczona w suficie z biegiem czasu była coraz mniej skuteczna i na powierzchni blachy zimą wkraplała się duża ilość wody, która później kapała na sufit i dalej na maszyny stojące poniżej - wyjaśnia Radosław Sienkiewicz, doradca techniczny w firmie Magda, która jest jednym z autoryzowanych wykonawców skutecznej izolacji Icynene. - Natrysk wykonywany był bezpośrednio na blachę trapezową od dołu, powierzchnia izolowana to 490 m kw., a grubość pianki 13 cm.
Zastosowanie i właściwości
Piankę izolacyjną natryskujemy na folię paroprzepuszczalną, blachę, deski, płyty OSB, cegłę i pozostałe materiały budowlane. Doskonale przyczepia się do każdego podłoża, stanowiąc idealną izolację termiczną. Nie wymaga przestrzeni dylatacyjnej między materiałem izolacyjnym a podłożem. Jest pianką "oddychającą", która umożliwia doskonałe funkcjonowanie przegród budowlanych, działa bowiem jak membrana zatrzymująca ciepło wewnątrz, a równocześnie zachowująca cechy tzw. materiału oddychającego.
Nakładana metodą natryskową, całkowicie eliminuje mostki termiczne. Osiągnięcie w ciągu kilku sekund ponad 100-krotnego przyrostu objętości umożliwia piance dotarcie do każdej dziury i zakamarka konstrukcji dachu czy ściany. Gwarantuje to uzyskanie jednolitej, bezspoinowej warstwy pozbawionej mostków termicznych. Jest w pełni paroprzepuszczalna (wartość µ=3,3) i, co najważniejsze, ogranicza w bardzo dużym stopniu przepływ powietrza, dzięki czemu nie powstają w przegrodzie tzw. pętle konwekcyjne. To wskutek tego zjawiska tracimy mnóstwo energii (straty powstają pod wpływem różnicy temperatur oraz ciśnień na zewnątrz i wewnątrz budynku w przegrodzie budowlanej, która nie ogranicza ruchu powietrza).
Komentarze (0)