• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 4(72)/2011

    Artykuły branżowe

    Procesy Wspomagające

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  01.07.2011, ~ Administrator,   Czas czytania 3 minuty

    Strona 1 z 2

    Usuwanie zanieczyszczeń metalicznych z wanien procesowych przygotowania powierzchni


    W związku z rosnącymi wymogami dotyczącymi jakości procesu przygotowania powierzchni, np. przed malowaniem proszkowym, podejmuje się wiele prac związanych z poprawą jakości na tym obszarze. Ale jak zawsze, konieczne jest znalezienie takich działań, żeby przynosiły one efekty jakościowe i nie były za drogie.


    Jednym z zadań przygotowania powierzchni jest usunięcie wszystkich zanieczyszczeń, także i tych powstałych podczas wcześniejszych procesów związanych z obróbką metalu, np. szlifowaniem części. Na częściach pozostają wówczas drobne namagnesowane opiłki. Usunięcie ich podczas standardowego procesu mycia bardzo często jest niewystarczające. Mimo zastosowania filtrów na kąpielach i płukaniach często występowały już po pomalowaniu metaliczne wtrącenia. Stanowiły one problem zarówno po pomalowaniu detali farbą kataforetyczną (defekt zarówno estetyczny, jak i funkcyjny), jak i farbą proszkową. Ponieważ opiłki metali kumulowały się w czasie produkcji, poprawa jakości (zmniejszenie ilości wtrąceń metalicznych na elementach) była możliwa tylko w przypadku zastosowania świeżej kąpieli. Była to jednak metoda kosztowna pod względem materiałowym (woda, chemikalia) oraz czasowym. Bardzo dobrym rozwiązaniem okazało się zastosowanie magnetyzerów neodymowych. Dzięki swoim własnościom, magnetyzery te mają szerokie zastosowanie w przemyśle, między innymi w procesach oczyszczania płynów, cieczy z zanieczyszczeń, które stanowią cząstki stałe o własnościach ferromagnetycznych.


    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Trwałość własności magnetyzerów neodymowych jest bardzo duża. Mimo że pracują w niekorzystnym środowisku (temp. 60 st. C, silne alkalia lub środowisko kwaśne w temperaturze ponad 50 st. C), to ich działanie nie zmieniło się w czasie – od ponad 5 lat cały czas są tak samo skuteczne.


    Magnesy neodymowe produkowane są techniką polegająca na łączeniu ogniw magnetycznych poprzez ich zatłaczanie pod ciśnieniem we wspólnej obudowie. Ogniwa magnetyczne zbudowane są z neodymu, żelaza i boru z dodatkiem niklu, miedzi oraz innych pierwiastków w ilościach śladowych a także polimerowych kompozytów. Gotowe elementy są wytwarzane technologią metalurgii proszków w polu magnetycznym w podwyższonej temperaturze. Magnesy neodymowe wytwarzają bardzo silne pole magnetyczne, co przekłada się na dużą siłę przyciągania. Skuteczność pracy magnesów neodymowych uzależniona jest od warunków pracy. Teoretycznie magnesy te mogą pracować w nieskończenie długim czasie, jednak wysoka temperatura, silnie utleniające oraz korozyjne środowisko gwałtownie skraca jego żywotność. W lakierniach, zarówno kataforetycznych, jak i proszkowych bardzo dobre efekty dało zastosowanie magnesów neodymowych w kąpielach odtłuszczających lub odtłuszczająco-fosforanujących.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...

    WYDANIE 4(72)/2011