• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 6(80)/2012

    Artykuły branżowe

    Procesy Wspomagające

    Lakiernictwo Ciekłe

    ponad rok temu  05.07.2016, ~ Administrator,   Czas czytania 8 minut

    Strona 4 z 4


    Projektanci zabezpieczeń antykorozyjnych, kierownicy malarni i działy zaopatrzenia wytwórni konstrukcji stalowych dostają wiele ofert na farby. Jeżeli parametry techniczne proponowanych materiałów są zbliżone, a nie zawsze tak bywa, to głównym kryterium wyboru staje się cena. Jak najlepiej porównywać oferty od różnych producentów? Porównać koszty jednostkowe, np. koszt pomalowania jednego metra kwadratowego przy malowaniu na jednakową grubość suchej powłoki. Weźmy taki przykład:

    Producent X oferuje nam farbę o zawartości części stałych wynoszącej 35% obj. w cenie (Cx) 14 zł za litr, a producent Y farbę, która ma zawartość 55% części stałych, ale kosztuje 20 zł za litr (Cy). Mamy pomalować konstrukcję powłoką o grubości specyfikowanej 80 ?m. Którą farbę wybrać?


    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Obliczmy koszt (K) pomalowania jednego m2:


    Dla farby producenta X wyniesie on:

    1243malarska_008.jpg


    Dla farby producenta Y wyniesie on:

    1243malarska_009.jpg




    Powyższy przykład pokazuje dlaczego tańsza farba może być dla użytkownika w rzeczywistości droższa!

    Nie można się dziwić, że celem producentów farb jest przede wszystkim ich sprzedanie. Duże koncerny farbiarskie poświęcają ogromne środki na doskonalenie swoich produktów oraz ich obsługę techniczną. To oczywiście ma wpływ na cenę. Małe firmy często nie mają takich możliwości, dlatego stosują różne chwyty marketingowe, aby konkurować przede wszystkim ceną. Najczęstsze są:

    - podawanie cen w kilogramach, bo w świadomości większości ludzi nie ma istotnej różnicy pomiędzy litrem a kilogramem. Sprawdzajmy zatem, w jakich jednostkach oferuje się nam farby i porównujmy ceny w tych samych jednostkach, najbezpieczniej w litrach.

    - podawanie zawartości części stałych w procentach wagowych, często bez miana, bo w świadomości wielu ludzi, nawet fachowców, im więcej części stałych, tym produkt lepszy i wydajniejszy. Sprawdzajmy ten parametr i jeżeli podany jest nierzetelnie, niech to przynajmniej obudzi podejrzenia, że pozornie tania farba może okazać się w rzeczywistości bardzo droga.


    Pamiętajmy, że do porównywania ofert różnych producentów farb najlepiej porównać koszt farby potrzebnej do pomalowania jednego metra kwadratowego przy określonej grubości, a nie ceny za litr lub kilogram farby. Uwzględniajmy też koszty, które być może trzeba będzie ponieść za emisję lotnych związków organicznych, których jest z reguły więcej w tak zwanych tanich farbach.

    Podane w artykule informacje powinny pomóc w obiektywnej ocenie ofert i proponowanych produktów, przyczyniając się tym samym do podniesienia rentowności prac malarskich.


    Michał Jaczewski

    Komentarze (1)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    • ~ Realista 83 1 ponad rok temu Bardzo dobry, merytoryczny artykuł. Można by rozwinąć problem strat z malowaniem konstrukcji ażurowych, skomplikowanych np.,: malowanie barierek.
      oceń komentarz zgłoś do moderacji