• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2025 Bogumiła

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 4(90)/2014

    Artykuły branżowe

    Budownictwo

    Lakiernictwo Ciekłe

    ponad rok temu  01.07.2014, ~ Administrator,   Czas czytania 7 minut

    Strona 2 z 4

    1499beton_003.jpg

    Rys. 1. Mechanizmy oddziaływania dwutlenku węgla i chlorków na zbrojenie.


    Specjalistyczne firmy zajmujące się malowaniem ochronnym i dekoracyjnym betonu lub wykonywaniem posadzek polimerowych powinny dysponować zestawem sprzętu umożliwiającym określenie podstawowych parametrów betonu, takich jak:

    - wytrzymałość na ściskanie,

    - wytrzymałość na rozciąganie,

    - wilgotność,

    - stopień karbonatyzacji.


    Te badania są szczególnie istotne w przypadku malowania betonów starych, co najmniej kilkuletnich, ale i nowe, źle zaizolowane przeciwwilgociowo lub źle zdylatowane betony mogą być przyczyną licznych problemów. Zarówno stare, jak i nowe betony wymagają przed malowaniem całego szeregu operacji, mających na celu dobre związanie zastosowanego materiału z betonem.

    Nowe betony powinny być odpowiednio wysezonowane, nie powinno się przystępować do malowania betonów wcześniej niż 28 dni od ich wylania. Od tej reguły są co prawda wyjątki, materiały wiążące wodę lub o bardzo wysokim stopniu paroprzepuszczalności, ale stosowanie ich bez odpowiedniej wiedzy jest bardzo ryzykowne. Zawsze nowy beton, nawet wyglądający na całkowicie czysty i jednorodny, należy przeszlifować i odpylić w celu usunięcia tzw. mleczka cementowego, które często tworzy bardzo cienką warstewkę i bywa całkowicie niewidoczne.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Stare betony wymagają znacznie poważniejszych operacji. Należy je sfrezować lub obrobić strumieniowo-ściernie, naprawić ubytki i pęknięcia, a w przypadku występowania pęknięć spowodowanych brakiem lub niewłaściwymi dylatacjami - ponacinać. Takie nacinanie, w przypadku stropów i innych elementów mogących mieć wpływ na stabilność konstrukcji, powinno być poprzedzone odpowiednią ekspertyzą.

    Dostawcy materiałów przeznaczonych do malowania, napraw, izolacji i impregnacji betonów, oprócz szczegółowych instrukcji, oferują współpracującym z nimi wykonawcom szkolenia i fachową pomoc związaną ze stosowaniem oferowanych materiałów. Wykonywanie tych prac na dużych powierzchniach bez odpowiedniego przeszkolenia i bez specjalistycznego sprzętu jest właściwie z góry skazane na niepowodzenie. A co robić w przypadku małych powierzchni, takich jak garaże, podjazdy przydomowe, balkony lub tarasy? Dużym firmom tego typu prace się nie opłacają, a małe rzadko dysponują odpowiednim sprzętem. Urządzenia do wyszlifowania lub sfrezowania betonu można jeszcze wypożyczyć, ale sprzęt kontrolno-pomiarowy jest drogi i nie jest oferowany przez wypożyczalnie. Żeby wiedzieć czy w ogóle dana powierzchnia będzie się nadawała do zabezpieczenia powłokowego lub wykonania posadzki epoksydowej lub poliuretanowej, można wykonać kilka czynności, które znacznie ograniczą ryzyko niepowodzenia:

    Tagi: żelbet,

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...