Metoda korzystania z tabeli jest następująca. Po odczytaniu z przyrządu temperatury otoczenia, np. 12°C i wilgotności względnej, np. 65%, znajdujemy temperaturę punktu rosy, która w tych warunkach wynosi 5,7°C. Oznacza to, że temperatura powierzchni musi wynosić co najmniej 8,7°C (5,7°C z odczytu +3°C zalecany margines bezpieczeństwa).
Na zakończenie warto zwrócić uwagę na sprawę temperatury farby. Wpływa ona w sposób znaczący na proces wysychania i tworzenie warstwy w systemie powłokowym. To oczywiste, że im wyższa temperatura, tym szybsze wysychanie. Dotyczy to w szczególności wysychania i sieciowania farb chemoutwardzalnych, np. epoksydowych.
Niskie temperatury mogą wywołać problemy z:
- lepkością
- własnościami aplikacyjnymi (przydatnością do natrysku)
- sieciowaniem (utwardzaniem)
- wytrzymałością i własnościami ochronnymi powłoki
W niskich temperaturach lepkość farby znacznie wzrasta, a to oznacza, że farba musi być mocno rozcieńczona dla uzyskania własności aplikacyjnych. To zazwyczaj prowadzi do powstawania zacieków i uzyskiwania niskich grubości suchej warstwy (GPS, ang. DFT). Farby wodorozcieńczalne są szczególnie wrażliwe na nadmierne rozcieńczanie, które spowalnia proces wysychania. Farby schnące fizycznie, wyłącznie w drodze odparowania części lotnych, jak np. farby chlorokauczukowe, winylowe i bitumiczne, a także farby etylokrzemianowe stabilizują się nawet w temperaturach poniżej 0°C. Malując w niskich temperaturach, powinniśmy używać farb przechowywanych w cieple. Pozwoli to na uniknięcie nadmiernego rozcieńczania i tym samym uzyskiwana zbyt niskich grubości suchej powłoki. Farby alkidowe i na żywicach olejnych utwardzają się na drodze oksydacji (utleniania) i w niskich temperaturach schną bardzo wolno. Powinno się unikać malowania tego typu farbami przy temperaturach poniżej +5°C. Szybkość procesu sieciowania farb epoksydowych znacznie się obniża wraz ze spadkiem temperatury. Wiele farb epoksydowych sprawia wrażenie, że są suche po odparowaniu rozpuszczalników, lecz farba nie osiągnie pełnych własności ochronnych aż do momentu całkowitego zakończenia reakcji chemicznych, co w niskich temperaturach może trwać bardzo długo. W wielowarstwowych systemach powłokowych, w niskich temperaturach, czasy do nakładania kolejnej warstwy znacznie się wydłużają.
Komentarze (0)