• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2025

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 5(67)/2010

    Artykuły branżowe

    Antykorozja

    ponad rok temu  01.09.2010, ~ Administrator,   Czas czytania 11 minut

    Strona 4 z 6

    Powierzchnia musi być oczyszczona metodą strumieniowo-ścierną do stopnia co najmniej Sa 21/2 wg PN-ISO-8501-1 w przypadku powłok metalizacyjnych o grubości do 200 µm i Sa3 w przypadku powłok metalizacyjnych o grubości powyżej 200 µm.

    908powloki_04.jpg


    Obróbkę strumieniowo-ścierną należy prowadzić wyłącznie, gdy temperatura konstrukcji jest co najmniej o 3ºC wyższa od temperatury punktu rosy otaczającego powietrza. Dla prawidłowego zakotwiczenia powłoki metalizacyjnej wymagane jest wytworzenie określonego profilu chropowatości – „pośredniego” lub „gruboziarnistego” wg PN-EN-ISO 8503-2. Zalecana średnia wysokość profilu chropowatości wyrażona parametrem Ry5 (Rz(DIN)) wynosi nie mniej niż 50 µm. Po przeprowadzeniu obróbki strumieniowo-

    -ściernej niezbędne jest odpylenie powierzchni za pomocą odkurzacza przemysłowego do osiągnięcia klasy nie wyżej 2 wg PN-ISO 8502-3.


    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    - Warunki aplikacji

    Okres od zakończenia przygotowania powierzchni do rozpoczęcia metalizacji powinien być jak najkrótszy; nie powinien przekraczać 4h. Norma PN-H-04684 różnicuje ten czas następująco:

    - 8 h - przy przechowywaniu oczyszczonego przedmiotu w suchym i ciepłym pomieszczeniu;

    - 4 h - na otwartej przestrzeni przy suchej pogodzie;

    - 30 min - przy przechowywaniu przedmiotów pod zadaszeniem w wilgotnej atmosferze.


    Jeżeli przerwa była dłuższa lub na powierzchni wystąpiła rdza nalotowa, to konstrukcję należy poddać ponownemu oczyszczeniu.

    Powłoki metalizacyjne mogą być nakładane ręcznie lub w sposób zmechanizowany. Przy nakładaniu powłok grubszych niż 50 µm należy natryskiwać kilka warstw w taki sposób, aby kierunek nakładania natryskiwanej warstwy był prostopadły do kierunku nałożenia warstwy poprzedniej. Ciśnienie gazów przy pistoletach płomieniowych oraz warunki prądowe i ciśnienie sprężonego powietrza przy pistoletach łukowych muszą być zgodne z instrukcją obsługi tych urządzeń. Przy pistolecie łukowym odległość natryskiwanej powierzchni powinna wynosić 100 mm do 200 mm, przy płomieniowym od 150 mm do 200 mm. Kąt nachylenia pistoletu do pokrywanej powierzchni powinien wynosić 45° do 90°.


    - Uszczelnianie i malowanie powłoki metalizacyjnej

    Istnieje zasadnicza różnica pomiędzy uszczelnianiem a nakładaniem powłoki malarskiej na powłokę metalizacyjną. Celem uszczelniania jest zamknięcie porów powłoki; uszczelnienie może być naturalne lub sztuczne. Naturalne uszczelnienie osiąga się utleniając powłoki metalizacyjne w warunkach otoczenia. Powstają wówczas na powierzchni tlenki, wodorotlenki lub/i hydroksysole nierozpuszczalne w danym środowisku. Np. termicznie nakładane powłoki aluminiowe bardzo krótko po nałożeniu przechodzą naturalny proces samouszczelniania poprzez wytworzenie warstewki uwodnionych tlenków aluminium, charakteryzujący się dużą szczelnością.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...