Organem właściwym do wydawania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach jest burmistrz, prezydent miasta lub wójt. Jednak zanim decyzja zostanie wydana, przedsięwzięcie będzie konsultowane z regionalnym dyrektorem ochrony środowiska i sanepidem. RDOŚ podejmie decyzję odnośnie sposobu oceny oddziaływania na środowisko poprzedzającej wydanie decyzji. O ile uzna, że dane zawarte w karcie informacyjnej są wystarczające, wyda opinię uruchamiającą procedurę wydania decyzji. Jeżeli dane w karcie nie okażą się wystarczające, RDOŚ poprosi o uzupełnienie lub o sporządzenie powtórnej oceny, np. w postaci raportu oddziaływania.
Rolą sanepidu jest orzeczenie, czy nasze przedsięwzięcie i zaproponowany wariant jego realizacji nie niesie za sobą ryzyka dla najbliższego otoczenia, jak np. osób zamieszkujących blisko położoną strefę mieszkalną, ale także dla pracowników, którzy znajdą zatrudnienie w przy eksploatacji przedsięwzięcia.
Postępowania środowiskowe są jawne
Każda nasza inwestycja czy przedsięwzięcie, które może wywierać potencjalnie znaczący wpływ na środowisko naturalne musi zostać ujawnione już na etapie planowania i kompletowania niezbędnej dokumentacji. Gwarantują to zapisy ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz.U. 2008 nr 199, poz. 1227 [2]).
Komentarze (0)