• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 5(91)/2014

    Artykuły branżowe

    Normy/Prawo

    Ekologia i Ochrona Zdrowia

    ponad rok temu  01.09.2014, ~ Administrator,   Czas czytania 8 minut

    Strona 2 z 4

    Organem właściwym do wydawania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach jest burmistrz, prezydent miasta lub wójt. Jednak zanim decyzja zostanie wydana, przedsięwzięcie będzie konsultowane z regionalnym dyrektorem ochrony środowiska i sanepidem. RDOŚ podejmie decyzję odnośnie sposobu oceny oddziaływania na środowisko poprzedzającej wydanie decyzji. O ile uzna, że dane zawarte w karcie informacyjnej są wystarczające, wyda opinię uruchamiającą procedurę wydania decyzji. Jeżeli dane w karcie nie okażą się wystarczające, RDOŚ poprosi o uzupełnienie lub o sporządzenie powtórnej oceny, np. w postaci raportu oddziaływania.

    Rolą sanepidu jest orzeczenie, czy nasze przedsięwzięcie i zaproponowany wariant jego realizacji nie niesie za sobą ryzyka dla najbliższego otoczenia, jak np. osób zamieszkujących blisko położoną strefę mieszkalną, ale także dla pracowników, którzy znajdą zatrudnienie w przy eksploatacji przedsięwzięcia.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Zarówno RDOŚ, jak i sanepid mogą w drodze wezwania prosić o uzupełnienie danych zawartych we wniosku o decyzję. Należy pamiętać, że brak odpowiedzi z naszej strony w czasie wskazanym w piśmie spowoduje pozostawienie sprawy bez rozpatrzenia na skutek braków formalnych. Jest to sytuacja o tyle niekorzystna, że nasze postępowanie administracyjne wraca do punktu wyjścia. W takiej sytuacji wznowienie procedury będzie się wiązać koniecznością powtórnego złożenia wniosku i będzie równoznaczne z rozpoczęciem postępowania na nowo, włączając w to czas jaki urzędy mają na wydanie decyzji środowiskowej.


    Postępowania środowiskowe są jawne

    Każda nasza inwestycja czy przedsięwzięcie, które może wywierać potencjalnie znaczący wpływ na środowisko naturalne musi zostać ujawnione już na etapie planowania i kompletowania niezbędnej dokumentacji. Gwarantują to zapisy ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz.U. 2008 nr 199, poz. 1227 [2]).

    Zgodnie z zapisami tej ustawy, każdy ma prawo do informacji o stanie środowiska naturalnego. Organ właściwy do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia ma obowiązek podać do informacji publicznej, że dane przedsięwzięcie będzie realizowane oraz wyłożyć dokumentację do wglądu wszystkich zainteresowanych tym faktem osób. Co więcej, każda osoba ma prawo i możliwość wypowiedzenia się lub składania uwag dotyczących wpływu na środowisko naszego przedsięwzięcia. Najczęściej wnioski i skargi co do zamiaru uruchomienia przedsięwzięcia oddziaływającego na środowisko naturalne mają okoliczni mieszkańcy, których domy sąsiadują ze strefą oddziaływania, a ich uwagi skupiają się przeważnie na emisji hałasu i substancji chemicznych do powietrza.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...