• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2024 Bogumiła

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 5(85)/2013

    Artykuły branżowe

    Urządzenia Lakiernicze

    Lakiernictwo Proszkowe

    Technologie Lakiernicze

    Przegląd inwestycji

    ponad rok temu  01.09.2013, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

    Strona 2 z 3

    - znacznie lepiej odtłuszcza powierzchnie niż preparaty oparte na rozcieńczalnikach organicznych, zapewniając lepszą przyczepność powłoce z farby proszkowej,

    - powłoka polimerowa na wyrobach posiada znacznie lepsze właściwości, co równocześnie  przekłada się na znakomite właściwości ochronno-dekoracyjne nałożonej powłoki z farby proszkowej. Zwiększa trwałość powłoki i ogranicza rozwój korozji na wyrobach (testy dla samego fosforanowania żelazowego w komorze solnej to 250 godzin, a w przypadku zastosowania dodatkowej powłoki odporność korozyjna wzrasta do 600 godzin).



    Elementy przed piecem do polimeryzacji proszku.


    Malarnia jest wykorzystywana do lakierowania wyrobów własnej produkcji, ale też oferuje usługi. Maksymalne wymiary elementów malowanych to: 2,5 × 2,0 × 0,8 m lub 3,3 × 2,0 × 0,2 m. Linia może pracować z prędkością do 3 metrów na minutę, w praktyce najczęściej jest to między 0,7 a 1,5 metra na minutę. "Sercem" malarni jest oczywiście kabina, w tym przypadku SuperCube firmy Wagner (patrz ramka). - Obudowa kabiny wykonana z PCV i dialektryczne właściwości znacznie ułatwiają jej czyszczenie - zapewnia Waldemar Mażewski, szef produkcji w firmie KART-MAP. - Obecnie proces ten jest nieporównywalnie prostszy i szybszy niż w poprzedniej kabinie metalowej. Nasz rozmówca dodaje, że ważne jest dbanie o czystość w całej malarni, co zapewnia jej bezawaryjną i bezproblemową pracę, dzięki czemu powłoka lakiernicza malowanych detali pozbawiona jest różnych wtrąceń, czyli błędów lakierniczych.



    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Niektóre detale są malowane ręcznie.


    Równie łatwa i szybka (poniżej 15 minut) jest zmiana koloru farby proszkowej, co jest bardzo ważne w przypadku częstych zmian kolorów (w KART-MAP od 8 do 10 dziennie). W firmie KART-MAP zainstalowano jedno z pierwszych wyprodukowanych Super Center Wagnera. Bardzo przyjazny interfejs kieruje operatora krok po kroku przez wszystkie etapy czyszczenia kabiny, a zakres manualnych czynności został ograniczony praktycznie do oczyszczenia wnętrza kabiny. Oprócz interaktywnego dialogu, Super Center pozwala na rejestrację takich danych produkcyjnych, jak np. ilość zużytej farby, liczba i czas zmian koloru. Kolejnymi zaletami Super Center są:
    - podniesienie jakości lakierowania przez minimalizację ilości farby znajdującej się w obiegu,
    - skrócenie czasu zmiany koloru,

    - zmniejszenie strat farby przy zmianie koloru,
    - bezpieczeństwo procesu,
    - kontrola i dokumentacja kosztów procesu.

    Kabina wyposażona jest w 3 manipulatory, na których w sumie zainstalowanych jest 13 pistoletów automatycznych. Dodatkowo, do lakierowania spodu i górnych powierzchni szaf zainstalowane są 3 pistolety stacjonarne, a do domalowań trudno dostępnych miejsc służą dwa pistolety ręczne. Wszystkie manipulatory poruszają się w kierunku pionowym i poziomym, a jeden z nich służy do malowania wewnętrznych powierzchni szaf. Wjeżdża on w głąb detalu, malując wewnętrzne ściany. - To rozwiązanie sprawdza się bardzo dobrze - podkreśla W. Mażewski. - Usprawnia i przyspiesza sam proces malowania, odciążając przy tym lakierników, co w sumie wpływa na zdecydowanie wyższą wydajność produkcji. Zanim detale wjadą do kabiny, przechodzą przez bramkę z fotokomórką, która sczytuje gabaryty i przegrody danego wyrobu, po czym automatycznie dobierany jest odpowiedni program malowania. Program do malowania dobierany jest przez operatora-malarza. Bramki zaś sterują automatycznym załączaniem i wyłączaniem pistoletów, jak też manipulatorami.

    Tagi: Wagner,

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...