• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2025 Bogumiła

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 1(81)/2013

    Artykuły branżowe

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  01.01.2013, ~ Administrator,   Czas czytania 18 minut

    Strona 9 z 9


    Prędkość ścierniwa odbitego

    Prędkość odbitego ścierniwa zależy prawie liniowo od prędkości uderzenia (vP2?VP), przy czym współczynnik proporcjonalności zmniejsza się wraz ze wzrostem kąta uderzenia. Kąt odbicia wykazał prawie liniową zależność dla prędkości zderzenia cząstek, a współczynnik proporcjonalności zwiększą się, jeśli zwiększa się kąt padania ziaren ściernych. Kąt odbicia w sposób liniowy zależy od kąta uderzenia. Dla metali o wysokim stosunku pomiędzy twardością H i modułem Younga Y, większa część energii kinetycznej padającej cząstki przekształca się w energię kinetyczną ziarna odbitego. Energia użyta do odkształcenia plastycznego miękkich metali jest niższa niż dla metali twardych. Kąt odbicia jest zwiększony, jeśli prędkość i kąt uderzenia wzrastają.


    Bilans energii w procesie obróbki strumieniowo-ściernej

    Można zauważyć, że energia konkretnej operacji zależy od twardości materiałów ściernych. Im wyższa jest ta wartość, tym więcej energii jest przenoszonych do celu. Przy niższej twardości ścierniwa, większa ilość energii przenosi się do uderzającej cząstki, ze względu na odkształcenia plastyczne. Straty energii przy większym kącie uderzenia są wyższe. Można wykazać, że strata energii wzrosła, gdy twardość podłoża i prędkość ziaren jest zwiększona. Utrata energii cząsteczek kwarcu jest większa w porównaniu do kulek stalowych, którą przypisuje się szybszemu rozbiciu kruchego kwarcu.


    Reasumując, wydajność obróbki i jej efektywność wynika z wpływu energii kinetycznej strumienia ziaren ściernych na obrabianą powierzchnię.


    Spis literatury dostępny w redakcji e-mail: redakcja@lakiernictwo.net.


    Marek Marcinkowski