• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2025 Bogumiła

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 4(78)/2012

    Artykuły branżowe

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  01.07.2012, ~ Administrator,   Czas czytania 5

    Strona 1 z 3

    Wyższa wydajność poprzez optymalizację procesu


    Firmy zajmujące się obróbką powierzchni metalowych są stale przymuszane poprzez wymogi rynku do polepszania jakości procesu. W szczególności wzrost jakości zauważamy w precyzyjnym przemyśle motoryzacyjnym, jak i produkcji komponentów systemów hydraulicznych. Dla potrzeb polepszenia obróbki powierzchni sensownym jest przyjrzenie się poszczególnym etapom procesu.


    Jest niezmierne ważne, aby posiadać urządzenia dopasowane do wymogów stawianych procesowi przygotowania powierzchni. Niemniej jednak, nawet pomimo dobrze ustawionych urządzeń, na finalny efekt mogą wpływać inne zewnętrzne czynniki niezwiązane z danym wyposażeniem linii myjącej.


    Właściwe przygotowanie elementów przed procesem mycia


    W większości przypadków wysiłek jaki musimy włożyć w oczyszczenie detalu zależy od jego kształtu i wielkości. - Z jednej strony kluczowe znaczenie odgrywa geometria detalu - wyjaśnia Katja Mannschreck, dyrektor Centrum Szkoleniowego EcoCTec, jak i Ośrodka Dydaktycznego Dürr Ecoclean GmbH Dr. - Przykładowo, otwory wiercone na przestrzał są łatwiejsze do oczyszczania niż te zakończone ślepo. Z innej strony, ważna jest jakość oczyszczanej powierzchni. Brud trudno przylega do gładkich powierzchni, zaś bardzo łatwo wnika w wszelkie porowatości.

    1200nie_001.jpg

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Liczba i wielkość zanieczyszczeń pozostałych na detalach po oczyszczeniu w dwóch różnie wykonanych koszach.


    Innym krytycznym parametrem jest ilość zanieczyszczeń. Im mniej zdeponowanych na detalu ilości olejów, tłuszczy, cząstek obcych, tym szybciej wymagany poziom przygotowania powierzchni może być osiągnięty. W większości przypadków istnieje możliwość znaczącej poprawy jakości oczyszczenia, jak i możliwe staje się skrócenie czasu całkowitego procesu. Można do tego dojść poprzez uruchomienie dodatkowych operacji oczyszczania pomiędzy poszczególnymi etapami produkcji lub też poprzez wdrożenie wstępnego oczyszczania powierzchni. Należy zwrócić uwagę, iż międzyetapowe sekwencje mycia zapobiegają mieszaniu się różnych płynów i środków technologicznych towarzyszącym poszczególnym etapom produkcji. Mieszanie takie jest jednym z najpoważniejszych barier finalnego poprawnego procesu przygotowania powierzchni. - Mając w pamięci powyższy problem, tym bardziej upewnijmy się, że urządzenia przygotowania powierzchni służą tylko tym celom - wyjaśnia Mannschreck. - W innym przypadku zanieczyszczenia mogą gromadzić się wewnątrz urządzeń myjących, a następnie odkładać się na teoretycznie oczyszczonych detalach.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...