• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2025 Bogumiła

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 4(78)/2012

    Artykuły branżowe

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  01.07.2012, ~ Administrator,   Czas czytania 5

    Strona 2 z 3

    1200nie_002.jpg

    Sposób transportu ma wpływ na całość procesu. Każdy z wsadów został oczyszczany pod tym samym ciśnieniem - ułożone były one odpowiednio: po lewej w koszach z perforowanej stali nierdzewnej, po prawej w koszach z drutu nierdzewnego, który to zapewnia optymalny dostęp kąpieli do powierzchni mytych przedmiotów. Fot. Dürr Ecoclean GmbH

    1200nie_003.jpg

    Przed przystąpieniem do właściwego oczyszczania dla zapewnienia optymalnego efektu końcowego należy zagwarantować aby elementy były pozbawione zendry.

    Fot. Dürr Ecoclean GmbH


    Aby sprostać potrzebom najwyższego stopnia oczyszczenia, ważne jest, aby elementy były pozbawione zgorzelin, zendry itp. Brud bowiem może się gromadzić wokół zgorzelin lub też mogą one odpaść podczas procesu oczyszczania. W tych przypadkach wymagany stopień oczyszczania najczęściej nie jest osiągany, co w znaczący sposób przekłada się na wiarygodność testów sprawdzających.

    1200nie_004.jpg

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    To, czy dane urządzenie pracuje wydajnie i ekonomicznie zależy od wielu czynników związanych z procesem przygotowania powierzchni.

    Fot. Dürr Ecoclean GmbH


    Zastosowanie odpowiedniej metody transportu


    To, w jaki sposób transportujemy elementy przez strefę przygotowania powierzchni ma również znaczenie dla finalnego efektu oczyszczenia, czasu trwania operacji, jak i konsumpcji energii. Nieważne czy detale są oczyszczane w pakietach, czy też osobno, za każdym razem należy używać koszy wykonanych tylko ze stali nierdzewnej. Odpowiednio zaprojektowany kosz załadunkowy ułatwia penetrację kąpieli myjącej pomiędzy detalami. - Dosyć często używane są kosze wykonane z galwanizowanej blachy perforowanej - mówi Mannschreck. - Okazuje się, iż w przypadku zastosowania ultradźwięków, są one przez tego rodzaju pojemniki odbijane i nie docierają do powierzchni czyszczonych detali. Ultradźwięki są wówczas nieefektywne lub też kierowana woda pod ciśnieniem nie dociera do wnętrza detali a jedynie wytraca swoją energię na ściankach kosza. Tym samym wydłużamy proces i sprawiamy, iż jest on bardziej kosztochłonny, np. poprzez dłuższy czas schnięcia.


    Jeśli detale myte są w pakietach, wówczas ułatwieniem staje się ruch obrotowy kosza w myjce. Jeśli nie możemy zasymulować tego rodzaju ruchu ze względu na groźbę uszkodzenia detali, wówczas musimy wspomóc proces odejmując daną liczbę detali z pojedynczego wsadu. Mniejsza ilość komponentów może pomóc w lepszej penetracji przestrzeni przez kąpiel.


    Utrzymywanie odpowiedniego poziomu czystości kąpieli


    W przypadku urządzeń pracujących z wodorozcieńczalnymi środkami myjącymi operatorzy muszą w sposób ciągły prowadzić monitoring ilości i rodzaju zanieczyszczeń. Wszelka zamiana procesu lub też wprowadzenie jakichkolwiek zanieczyszczeń spowodowane np. zastosowaniem nowego środka chłodzącego podczas obróbki metalu, nowego etapu obróbki lub zwiększoną ilością detali może wpłynąć na dobór odpowiednich środków odtłuszczających. Niedopilnowanie dopasowania kąpieli do aktualnej sytuacji na produkcji prowadzi do źle oczyszczonych detali. Kłopot nie leży jedynie w zabrudzeniach na powierzchni elementów, lecz również w zaburzeniu całego procesu oczyszczania. Niewielkie frakcje zanieczyszczeń są zawsze obecne, jeśli nie zostaną efektywnie usunięte poprzez środki chemiczne, wówczas pozostają na powierzchni i powodują zaburzenia w kolejnych etapach procesu.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...