Opłaty za korzystanie ze środowiska i wprowadzanie raportu do krajowej bazy za 2013 rok
Na wstępie przypomnę parę różnic w rozliczaniu opłat za korzystanie ze środowiska w stosunku do poprzednich lat.
Otóż zmiana systemu rozliczenia opłat z półrocznego na roczny nastąpiła na podstawie art. 9 ustawy z 16.11.2012 r. o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce [Dz. U. z 2012 r., poz. 1342]. W związku z tym pierwszy raz przedsiębiorcy będą obliczać opłatę za korzystanie ze środowiska w systemie rocznym. Opłatę oraz ewidencję zawierającą informacje i dane, na podstawie których ustalona zostanie wysokość opłaty za 2013 rok należy wnieść do Urzędu Marszałkowskiego w terminie do 31 marca 2014 roku. Nie ma już obowiązku składania drugiego egzemplarza ww. ewidencji do WIOŚ.
Obowiązujące stawki opłat za rok 2013 ogłoszone zostały w Obwieszczeniu Ministra Środowiska z 10.09.2012 r. w sprawie wysokości stawek opłat za korzystanie ze środowiska na rok 2013 [M. P. poz. 766]. Na podstawie art. 289 ust. 1 ustawy Prawo ochrony środowiska z obowiązku wnoszenia opłat za poszczególne rodzaje korzystania ze środowiska: za wprowadzanie gazów lub pyłów, za pobór wód, za wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi, za składowanie odpadów, zwolnione są podmioty, dla których roczna ich wysokość począwszy od 2013 roku - wnoszona na rachunek Urzędu Marszałkowskiego - nie przekracza kwoty 800 zł (na terenie danego województwa). Jednak należy pamiętać, że w przypadku zwolnienia z obowiązku wniesienia opłaty składanie wykazu - ewidencji jest obowiązkowe. W procesie powlekania drewna podczas stosowania podkładów, lakierów, rozpuszczalników i utwardzaczy następuje emisja substancji, dla których ustalone są w Polsce wartości odniesienia na podstawie Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 26.01.2010 r. (Dz. U. nr 16, poz. 87). Są to głównie substancje wymienione w tabeli nr 1.
Te substancje należy uwzględnić w obliczeniach opłat, stosując stawki odpowiednie dla: ketonów i ich pochodnych (aceton, metyloetyloketon, metyloizobutyloketon), benzenu, węglowodorów aromatycznych (etylobenzen, ksylen, toluen i inne węglowodory aromatyczne), kwasów organicznych, ich związków i pochodnych (octan butylu, octan etylu), węglowodorów alifatycznych. Pozostałe emitowane substancje, takie jak: octan 1-metoksy-2-propylu [MPA; ester 2-metoksypropylu kwasu octowego] - (CAS 108-65-6), 2-butoksyetanol [butyloglikol] - (CAS 111-76-2), octan izobutylu - (CAS 110-19-0), alkohol izopropylowy - (CAS 67-63-0), alkohol etylowy (CAS 64-17-5), dla których nie zostały określone ww. rozporządzeniu wartości odniesienia również podlegają opłacie. Należy zatem bardzo dokładnie przeanalizować rodzaj i ilość emitowanych substancji. Pamiętajmy, że nie zawsze będą one wymienione w decyzji - pozwoleniu na wprowadzanie pyłów lub gazów.
Komentarze (1)