Ekonomika zrównoważonej malarskiej obróbki wstępnej
Tradycyjne rozwiązania stosowane w malowaniu proszkowym wykorzystują konwencjonalne procesy alkaliczne do odtłuszczania i czyszczenia materiału bazowego oraz fosforanowanie cynkowe/żelazowe jako powłoki konwersyjne w celu zwiększania przyczepności i odporności na korozję. Jednakże koszt obróbki powierzchni jest często znacznie wyższy niż tylko koszty chemiczne. Wynika to z pracy w wysokich temperaturach, krótkiej żywotności kąpieli odtłuszczających, znacznej ilości powstających osadów oraz wysokich kosztów oczyszczania ścieków. Nowe środki odtłuszczające i powłoki konwersyjne zostały tak opracowane, aby ograniczyć związane z ich stosowaniem koszty, zapewniając jednocześnie wysoką wydajność.
Aby pomóc w usuwaniu olejów i zanieczyszczeń znajdujących się na powierzchniach podłoża, tradycyjne alkaliczne środki czyszczące działają w wysokich temperaturach, często powyżej 60°C. Bez podwyższonych temperatur niemożliwe jest pełne oczyszczenie powierzchni podłoża, co może prowadzić do kosztownego w skutkach braku przyczepności farby. Wskutek działania w wysokich temperaturach tradycyjne środki czyszczące mają tendencję do krótkiej żywotności za sprawą zawartych w nich składników chemicznych. Zanieczyszczenia usuwane z podłoża trafiają do roztworu i pozostają w nim, przez co spada wydajność takiego czyszczenia i roztwór musi zostać wylany.
W ciągu ostatnich 10 lat firma ATOTECH rozwinęła procesy obróbki wstępnej tak, aby można było wyeliminować z nich wiele kosztów związanych z tradycyjną obróbką wstępną, ale także zapewnić im wysoką wydajność.
Komentarze (0)