• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2024 Bogumiła

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 6(86)/2013

    Artykuły branżowe

    Technologie Lakiernicze

    Lakiernictwo Ciekłe

    ponad rok temu  01.11.2013, ~ Administrator,   Czas czytania 8 minut

    Strona 1 z 5

    Nowe możliwości zastosowania w technologii lakierów: gruntowne zmiany interfejsu użytkownika oraz konstrukcji mechanicznej


    Do zastosowań w obszarze zwalniania partii lakieru oraz jego kontroli, oprócz urządzeń do malowania elektrostatycznego, stosuje się także wyłącznie pneumatyczne maszyny do powlekania. Bardzo często tego typu automaty testowe wykorzystywane są w laboratoriach technicznych do opracowywania nowych technologii lakieru. Na życzenie firmy Karl Wörwag Lack- und Farbenfabrik GmbH ze Stuttgartu dokonano radykalnej zmiany obecnej serii urządzeń GunPainter typu QC 101. Opracowanie koncepcji budowy mechanicznej oraz obsługi zaowocowało powstaniem całkiem nowej serii QC 103.



    1396nowy_001.jpg


    Zakres zastosowania

    Pierwszy GunPainter z nowej serii QC 103 zastosowano w firmie Wörwag. W tym przedsiębiorstwie od stycznia 2013 r. użytkowano prototyp, który w czerwcu 2013 r. zastąpiono ostateczną wersją maszyny. Firma Wörwag stosuje GunPainter w szczególności w obszarach takich, jak:

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    - obsługa klienta - proces seryjny

    - optymalizacja produktu

    - rozwój nowych odcieni farby i technologia produkcji lakieru.


    Dzięki intensywnym testom przeprowadzonym na prototypie, w nowej serii GunPainter uwzględniono wiele wniosków racjonalizatorskich zgłaszanych przez firmę Wörwag. W dalszej części artykułu znajdują się szczegółowe wyjaśnienia dot. koncepcji maszyny i jej oprogramowania.


    Koncepcja maszyny

    GunPainter umożliwia eksploatację maksymalnie trzech rozpylaczy pneumatycznych. Rozpylacze są umieszczone poziomo obok siebie. Jako rozpylacze standardowe stosuje się wysokowydajne pistolety automatyczne typu AGMD 514 (DeVilbiss). Każdy pistolet automatyczny jest podłączany każdorazowo do zasilacza farby. Zasilanie następuje za pomocą pomp trybikowych, dozowników objętościowych (wyporników tłokowych) albo bezpośredniego przyłączenia zbiorniczków przepływowych do pistoletu automatycznego. Tabela 1 przedstawia standardowe konfiguracje zasilaczy lakieru. Zwarta obudowa to główne wymaganie postawione wobec koncepcji GunPainter, by móc eksploatować urządzenie także na stanowiskach do malowania natryskowego o szerokości otworu 1,2 m. Na tak wąskich stanowiskach zakres roboczy GunPainters w poziomie wynosi 690 mm, tzn., na takim obszarze można lakierować z otwartą iglicą pistoletu. Jeżeli klient dysponuje większymi szerokościami otworu stanowisk do malowania natryskowego, zakres roboczy można powiększyć w dwóch etapach każdorazowo o 300 mm do 990 mm lub do 1290 mm. Umożliwia to modułowa budowa urządzenia. W tym celu GunPainter został podzielony na różne, w wysokim stopniu niezależne od siebie podzespoły. Tym samym wymiana tych podzespołów pozwala na łatwe dostosowanie odmiennych zakresów roboczych.

    Tagi: LacTec,

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...