• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 6(86)/2013

    Artykuły branżowe

    Technologie Lakiernicze

    Lakiernictwo Ciekłe

    ponad rok temu  01.11.2013, ~ Administrator,   Czas czytania 8 minut

    Strona 3 z 5


    1396nowy_003.jpg


    Tabela 1. Konfiguracje zasilaczy lakieru.


    Dla dostarczonej maszyny GunPainter firma Wörwag wybrała niemal kompletne wyposażenie z dwiema pompami zębatymi. Zrezygnowała jedynie z zamówienia pistoletu automatycznego z zasobnikiem grawitacyjnym. Tym samym urządzenie do laboratorium technicznego zostało doskonale wyposażone. Zdjęcie na karcie tytułowej przedstawia dwa zasilacze farby bazujące na pompach zębatych oraz na drugim planie dwa rozpylacze pneumatyczne, chwytak obrotowy do podłoża z systemem ssąco-próżniowym, jak również zbiornik ciśnieniowy na rozpuszczalnik i zbiornik odpadów. Na ilustracji nr 1 ponownie widać kompletną maszynę wraz ze wszystkimi urządzeniami peryferyjnymi.


    Wizualizacja

    Obsługa GunPainter odbywa się za pomocą interfejsu użytkownika, tzw. wizualizacji, na komputerze przemysłowym PC z panelem dotykowym. Na ilustracji nr 2 przedstawione są trzy przykładowe zdjęcia z wizualizacjami. Ilustracja 2a pokazuje ekran startowy. Pojawia się on po zalogowaniu użytkownika w GunPainter. Na pasku stanu, na górnej krawędzi ekranu wyświetlane są wszystkie informacje systemowe. Wśród nich (tutaj w postaci białego pola) znajduje się jednowiersz, na którym wskazywane są ewentualne oczekujące komunikaty alarmowe. Na dolnej krawędzi ekranu wyświetlany jest pasek nawigacyjny, niezmienny na wszystkich ekranach. Wreszcie w środkowej części ekranu znajdują się każdorazowo przyciski funkcyjne. Na przykład na startowym ekranie są to przyciski do przełączania języka, użytkownika i do zarządzania parametrami, ekran nieaktywny i informacje do zapisania w pamięci, jak również do wyłączania komputera PC. Ilustracja 2b pokazuje wizualizację szybkiej obsługi GunPainter. Wszystkie zapisane w urządzeniu niezbędne programy do malowania są wywoływane tutaj za pomocą żółtego okna dialogowego a następnie uruchomiony zostaje proces lakierowania. Tego typu ekran stworzono z myślą o użytkownikach, którzy na przykład do kontroli partii lakieru używają zawsze tych samych programów i parametrów malowania. Ponadto, z poziomu tego ekranu wywoływane są wszystkie niezbędne funkcje potrzebne do przygotowania i czyszczenia GunPainter (włączanie, wyłączanie, płukanie) oraz wybierany jest odpowiedni rozpuszczalnik.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Po uruchomieniu programu lakierującego system sterujący GunPainter nieprzerwanie sprawdza, czy ustawione parametry malowania znajdują się we wstępnie ustawionych zakresach tolerancji GunPainter. Jeśli tolerancja nie jest zachowana, o tym fakcie personel obsługujący zostaje powiadomiony poprzez stosowne komunikaty, które pojawiają się na wizualizacji lub nawet rozpoczęty proces lakierowania zostaje przerwany. Każdy program lakierujący składa się z maks. 24 cykli natrysku. Każdy cykl dysponuje następującymi typami wykonywanych ruchów:

    Tagi: LacTec,

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...