• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2025

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 5(67)/2010

    Artykuły branżowe

    Urządzenia Lakiernicze

    Lakiernictwo Proszkowe

    Procesy Wspomagające

    Technologie Lakiernicze

    ponad rok temu  01.09.2010, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

    Strona 2 z 4

    898002a.jpg

    Rys. 2. Wirująca głowica i schemat rozpylania farby ciekłej.


    Korzyści stosowania głowicy wirującej do aplikatorów farb proszkowych

    Do wirującej głowicy napylającej proszek podawany jest kanałem centralnym i wprawiany w rotację poprzez głowicę obracającą się z prędkością od 6500 do 8500 obr./min. Proszek jest elektryzowany wyładowaniem niezupełnym na ostrej krawędzi wirującej głowicy i kieruje się szerokim regularnym strumieniem ku malowanym detalom. Dzięki dużej prędkości wirowania głowicy proszek jest homogenicznie rozpylany, jego jednorodność jest stabilizowana obecnością dużego ładunku elektrycznego na powierzchni cząsteczek. Skuteczność ładowania proszku jest podnoszona ruchliwością jonów związaną z rotacją głowicy i przepływem powietrza. Wirująca głowica jest zatem elektrodą ładującą o dużej powierzchni i dużej skuteczności, co pozwala osiągnąć duże wydatki proszku przy jego dobrym naładowaniu. Nadmiar ładunków ujemnych niezwiązanych z cząsteczkami farby jest odprowadzany przez kontrelektrodę. Rozwiązanie analogiczne jest stosowane również w klasycznych pistoletach proszkowych i nazywane jest przez niektóre firmy superkoroną. Różnica między stosowanymi powszechnie rozwiązaniami polega na tym, że w przypadku tej głowicy - firmy Sames - kontrelektroda wykonana jest z materiału półprzewodzącego.

    898003a.jpg

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Rys. 3. Wirująca głowica do rozpylania farby proszkowej.


    Wirująca głowica podłączona do regulowanego źródła wysokiego napięcia pozwala osiągnąć następujące rezultaty technologiczne:

    - osiągnąć dużą wydajność proszku do 30 kg/h z jednej głowicy

    - uzyskać równomierny strumień proszku i poprzez to osiągnąć bardzo równomierne pokrycie detalu proszkiem

    - uzyskać optymalne pokrycie malowanych detali bez efektu konturowania przy wysokiej jakości wymalowania, bez lokalnych defektów „szpilek” i „skórki pomarańczy”

    - uzyskać redukcję liczby pistoletów w linii malowania automatycznego, zwiększyć jakość malowania, nie tylko eliminując wzajemne oddziaływanie strumieni farby proszkowej z wielu pistoletów, ale też ze względu na większą jednorodność strumienia proszku

    - uzyskać obniżenie kosztów inwestycyjnych nowych instalacji poprzez rezygnację z manipulatorów

    - uzyskać większą skuteczność osadzania się farby proszkowej – osiąga ona do 80% – a poprzez to podnieść ogólną sprawność układów cyklonowych recyrkulacji. Zalecany szczególnie do malowania powierzchni sufitowych oraz wnętrza szaf

    - uzyskać większą ekonomiczność procesu malowania poprzez redukcję zużycia farby proszkowej.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...