
Poszycie zewnętrzne
Obecnie stosuje się poszycie zewnętrzne wykonane z aluminium. Przed montażem należy je zabezpieczyć antykorozyjnie podkładem epoksydowym, zdarza się, że jest ono zabezpieczane jakimkolwiek środkiem, niekoniecznie na bazie żywic epoksydowych – zalecanych - a na bazie dużo mniej odpornych produktów ftalowych. Dzieje się tak ze względu na oszczędności, co często prowadzi do reklamacji i kosztów związanych z naprawą pojazdu.
Montaż blachy poszycia
Blacha poszycia powinna być montowana przy pomocy docisków. Stosowanie blachowkrętów powoduje uszkodzenia mechaniczne powłoki ochronnej, co może prowadzić do zaczątków korozji pod powłokowej. Innym rozwiązaniem jest klejenie poszycia do zagruntowanej konstrukcji (szkieletu) – należy jednak pamiętać aby sprawdzić kompatybilność kleju z gruntem. Należy także zwrócić uwagę aby blacha poszycia w dolnej jej części była klejona po całej długości a nie punktowo, ponieważ przestrzeń powstająca między konstrukcją a blachą powoduje zbieranie się błota, wilgoci i narażenie poszycia na korozję. Kiedy konstrukcja poszycia została zaprojektowana w taki sposób, że stanowi zamkniętą całość musi być wyposażona w otwory odprowadzające wilgoć, która tworzy się na powierzchniach wewnętrznych. Brak takich odprowadzeń powoduje zbieranie się skroplin tworzących środowisko dogodne dla pojawiania się produktów korozji.
Listwy i nadkola
Klej konstrukcyjny należy nakładać na powierzchnie zagruntowane a nadmiar kleju powinien zostać usunięty szpachelką z tworzywa w taki sposób, aby nie uszkodzić powłoki gruntującej.
Krawędzie
Lakierując elementy z blach docinanych laserowo lub na gilotynie należy zwrócić szczególną uwagę na ostre krawędzie, aby uniknąć sytuacji, że nie zostaną one zabezpieczone gruntem epoksydowym. Należy je zaokrąglić za pomocą pilnika lub papierem ściernym. Korozja często idzie od krawędzi, która nie fazowana, nie zostaje prawidłowo zabezpieczona i ułatwia rozpoczęcie procesu korozyjnego.
Proces lakierowania
Jeżeli warstwa gruntująca oraz podkład wypełniający nie są nakładane w komorze lakierniczej, gdzie temperatura nakładania wynosi 20°C a warstwy te są nakładane w pomieszczeniu, gdzie temperatura jest bliska do aktualnej niższej temperatury atmosferycznej, należy pamiętać, że niższa temperatura poniżej 18°C wydłuży znacznie czas odparowania poszczególnych warstw powłoki oraz czas schnięcia. Nakładanie warstw z niezachowaniem czasu odparowania powoduje to, że grubość warstwy wypełniającej jest niedostateczna a w miejscach nałożenia się mokrych warstw tworzą się zacieki. Zbyt cienka warstwa powłoki wypełniającej powoduje, że podczas jej obróbki powstaje duża ilość przeszlifów do gołego metalu. Należy je bezwzględnie zabezpieczyć podkładem epoksydowym.