1) należące do kategorii lub rodzajów odpadów określonych na liście A załącznika nr 2 do ustawy oraz posiadające co najmniej jedną z właściwości wymienionych w załączniku nr 4 do ustawy lub
2) należące do kategorii lub rodzajów odpadów określonych na liście B załącznika nr 2 do ustawy i zawierające którykolwiek ze składników wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy oraz posiadające co najmniej jedną z właściwości wymienionych w załączniku nr 4 do ustawy.
Tak więc, część czystego rozpuszczalnika użytego do czyszczenia narzędzi zostanie podana do krajowej bazy i do urzędu marszałkowskiego jako emisja do powietrza niemetanowych lotnych związków organicznych (NMLZO), a część podana zostanie do urzędu marszałkowskiego jako odpad w postaci zużytego rozpuszczalnika. Istotne jest, aby o tym procesie nie zapominać i wykazywać odpowiednie ilości jako emisja do powietrza i jako emisja odpadów. Wracając do podstawowych zasad gospodarowania odpadami należy w tym wypadku, o ile to możliwe, zastosować odpowiednie urządzenia do mycia narzędzi z wielokrotnym wykorzystaniem rozpuszczalnika. Jak sądzę, takich zakładów, które stosują tego rodzaju rozwiązania jest coraz więcej.
Aurora Niesiołowska