Emisja do powietrza
Wiele małych lakierni eksploatuje wyłącznie urządzenia a nie instalacje, więc nie ma obowiązku uzyskiwania pozwolenia na emisję gazów i pyłów do powietrza. Zdarza się jednak, że na terenie nawet małych zakładów działają stacjonarne kotłownie produkujące ciepło na potrzeby socjalne i produkcyjne, które do ogrzewania używają paliw, takich jak olej opałowy, gaz czy coraz rzadziej węgiel. W tym przypadku, o ile są to urządzenia stacjonarne, może okazać się, że ich eksploatacja wymaga zgłoszenia. Listę takich urządzeń znajdziemy w rozporządzeniu[3]. Innymi źródłami emisji do środowiska w małych firmach mogą być procesy malowania farbami rozpuszczalnikowymi, stosowanie urządzeń transportu wewnętrznego, procesy spawania czy spalanie paliw w autach służbowych. Emisja taka ma status emisji niezorganizowanej i nie wymaga oczywiście pozwolenia, ale konieczne jest wnoszenie z jej tytułu opłat środowiskowych. Doprecyzowania wymaga natomiast proces spawania. O ile jest to spawanie na terenie firmy za pomocą urządzenia przenośnego, to będzie to emisja niezorganizowana. W przypadku jednak, gdy spawarka znajduje się przy stole spawalniczym posiadającym wyciąg wraz z emitorem, to wtedy posiada status instalacji spawalniczej, emisja z procesu jest emisją zorganizowaną, a jej użytkowanie wymaga zgłoszenia. Zgłoszenie instalacji ma formę dużo prostszą niż pozwolenie na emisję i w wielu przypadkach, o ile przedsiębiorca dysponuje dokumentacją techniczną do danych maszyn i urządzeń, możliwe będzie jego przygotowanie we własnym zakresie. Procedura samego zgłoszenia jest również dużo prostsza i nie pociąga za sobą większych kosztów.
Z emisją do powietrza, nawet w przypadku najmniejszych firm, związany jest jeszcze jeden obowiązek prawny, tj. składanie rocznych raportów o emisji do Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami. Zanim przystąpimy do raportowania, konieczne jest założenie konta. Temat ten również omawialiśmy we wcześniejszych artykułach. Z wszystkich tematów związanych z ochroną środowiska ten może jednak małym firmom sprawiać sporo problemów, mimo że na stronach Kobize jest dostępnych szereg poradników omawiających sposób składania sprawozdań
Podsumowanie
Mam nadzieję, że lektura niniejszego artykułu uświadomi małym firmom zakres podstawowych obowiązków środowiskowych, a tym, które są ich świadome i ich nie realizują, znacznie uprości prawidłową identyfikację dotyczących ich wymagań. Najtrudniej jest zawsze w przypadku, kiedy firma ma spore zaległości środowiskowe sięgające kilku lat, jednak w przypadku małej firmy i ten temat można łatwo rozwiązać, o czym szeroko pisaliśmy w dwóch poprzednich wydaniach "Lakiernictwa Przemysłowego". Rutynowe kontrole środowiskowe w małych firmach zdarzają się niezmiernie rzadko, ale w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości mogą skutkować nałożeniem kar finansowych, które mogą być bardzo dotkliwe. Ja oczywiście ze swojej strony zachęcam do działania zgodnie z przepisami ochrony środowiska i mam nadzieję, że niniejszy artykuł przekona wszystkich, że w przypadku małej firmy naprawdę nie wymaga to dużego nakładu pracy.
[2] Rozporządzenie ministra środowiska z dnia 9 grudnia 2014 roku w sprawie katalogu odpadów
[3] Rozporządzenie ministra środowiska w sprawie rodzajów instalacji, których eksploatacja wymaga zgłoszenia
Michał Deka
Komentarze (0)