• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 3(89)/2014

    Artykuły branżowe

    Procesy Wspomagające

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  01.05.2014, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

    Strona 1 z 3
    Odlewnia PJSC Energomashspetsstal specjalizuje się w produkcji ciężkich odlewów o bardzo dużych gabarytach i złożonych kształtach. Proces odlewania jest ściśle powiązany z kontrolą jakości. Aby osiągnąć wymaganą jakość powierzchni, obróbce strumieniowo-ściernej są poddawane detale o długości do 12 m, szerokości do 7 m, wysokości do 5 m i wadze do 250 ton. Ta jedna z największych na świecie oczyszczarek została skonstruowana przez firmę Rösler i idealnie dopasowana do istniejących możliwości przestrzennych.

    Oczyszczarka typu RDS 80/70 firmy Rösler - jedno z największych na świecie urządzeń do obróbki strumieniowo-ściernej



    Zakłady hutnicze i stalowe firmy PJSC Energomashspetsstal (EMSS) znajdują się na powierzchni 136 ha w Krematorsku na Ukrainie. Firma EMSS należy do rosyjskiego koncernu Rosatom-Atomenergomash, zajmującego się budową maszyn. Od 1964 roku są tu produkowane odlewy i odkuwki dla przemysłu ciężkiego, energetycznego i energetyki jądrowej oraz dla marynarki morskiej i inżynierii transportowej. Firma wyspecjalizowała się w produkcji obudów do turbin parowych i wodnych, wirników do turbin parowych, silników hydraulicznych, trawers, wieńców zębatych, łopatek do śrub, piast, walców podporowych do urządzeń do walcowania na gorąco i na zimno oraz obsad matryc. Części te to na ogół unikaty, jeśli wziąć pod uwagę zakres ich stosowania oraz rozmiary i wagę. Wysoka jakość tych detali oraz długi okres żywotności są wynikiem ciągłych kontroli przeprowadzanych przez firmę EMSS w trakcie i pod koniec procesu produkcji. I tak, zarówno powierzchnie zewnętrzne, jak i wewnętrzne detali odlewanych podlegają kontroli wizualnej; jest przeprowadzana również magnetyczna kontrola pęknięć lub kontrola ultradźwiękowa rys. Kontrola ta wymaga czystej i pozbawionej resztek zgorzeliny powierzchni o stopniu czystości SA 2,5, którą wcześniej można było osiągnąć jedynie dzięki pracy ręcznej. - Do inwestycji w nowy system do obróbki strumieniowo-ściernej skłoniła nas, z jednej strony, konieczność zmiany naszego programu produkcyjnego - opowiada kierownik odlewni w firmie EMSS Igor Sapetko. - Aby sprostać rosnącym wymaganiom naszych klientów odnośnie jakości odlewów i ich powierzchni, zmieniliśmy nasz proces produkcyjny na technologię odlewów o złożonych kształtach w masie utwardzanej na zimno z zawartością żywicy. Z drugiej strony, chcieliśmy zadbać o zdrowie naszych pracowników i zmniejszyć poziom hałasu, zapylenia i wibracji podczas pracy ręcznej. Postanowiliśmy także polepszyć ochronę środowiska w naszym przedsiębiorstwie.


    1459odlew_001.jpg

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    To do tej pory największe urządzenie, zbudowane przez firmę Rösler, nadaje się do obróbki strumieniowo-ściernej detali o maks. rozmiarach 12 000 × 7000 × 5000 mm (dł. × szer. × wys.) i maks. wadze do 250 ton.


    1459odlew_002.jpg

    Na stole obrotowym, znajdującym się na szynach, można obracać w komorze roboczej detale o maks. długości 7 m.


    Wyzwanie: rozmiary i waga detali oraz możliwości przestrzenne

    Wyzwaniem były nie tylko ogromne rozmiary detali do maks. 12 000 × 7000 × 5000 mm (dł. × szer. × wys.), lecz także ich waga do maks. 250 ton, określone w specyfikacji technicznej. Urządzenie trzeba było również zintegrować w istniejące systemy logistyczne oraz ustawić w hali produkcyjnej, w której było dużo słupów podporowych i do tego wstawić w fundament starego urządzenia do strumieniowania na mokro. Jednocześnie trzeba było tak ustawić urządzenie, aby transport detali z odlewni przez oczyszczarkę do stacji kontroli jakości odbywał się za pomocą istniejącego systemu szynowego ze stołem obrotowym. Dla firmy EMSS oczyszczarka zawieszkowa nie wchodziła w rachubę ze względu na wagę detali. - Innym ważnym aspektem było proste i jednocześnie efektywne ze strony technicznej rozwiązanie, duże bezpieczeństwo przebiegu procesu oraz łatwy dostęp w przypadku konserwacji i napraw - objaśnia Igor Sapetko dalsze aspekty. - Oczywiście równie istotne były aspekty ekonomiczne, takie jak koszty zakupu urządzenia oraz jego eksploatacji.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...