• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 3(65)/2010

    Artykuły branżowe

    Procesy Wspomagające

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  01.05.2010, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

    Strona 1 z 3

    Praktycznie w każdej lakierni zdarzają się elementy, które ze względu na wadliwie nałożoną powłokę lakierniczą i możliwość ponownego użycia, warto odlakierować. W czasach, kiedy tak ważne są aspekty ekonomiczne, mało która firma pozwoli sobie na straty w postaci potraktowania takich detali jako odpad. Rzadko producentom czy lakierniom usługowym opłaca się inwestować w urządzenia do odlakierowywania, ponieważ wiąże się to nie tylko z nakładem inwestycyjnym, ale również z bieżącymi kosztami obsługi urządzeń, kosztami utylizacji odpadów oraz posiadaniem stosownych pozwoleń. I tu z pomocą przychodzą zakłady z branży obróbki powierzchni, które usługowo zajmują się usuwaniem takich zanieczyszczeń.


    Ustanowione ostatnio rygorystyczne ustawodawstwo dotyczące ochrony środowiska spowodowało, że wiele firm decyduje się na zlecanie oczyszczania elementów metalowych firmom wyspecjalizowanym w nowych technologiach. Najbardziej popularne są metody: termiczne, mechaniczne i chemiczne. Każda z tych metod oczyszczania ma zalety i ograniczenia oraz każda ma swoje zastosowanie do różnego typu powierzchni. I tak, zanieczyszczenia z metali żelaznych najlepiej jest usuwać termicznie, czyli za pomocą pirolizy lub metodą strumieniowo-ścierną poprzez śrutowanie. Metale nieżelazne (takie jak aluminium, miedź, stopy cyny i cynku) i tworzywa sztuczne nie nadają się do oczyszczania termicznego, ze względu na zbyt wysoką temperaturę procesu. W tym przypadku właściwe jest chemiczne zdejmowanie powłok.


    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Termicznie

    Metoda termiczna wykorzystuje proces pirolizy (termicznego rozkładu), który jest realizowany w oparciu o systemy podgrzewania pośredniego bez dostępu powietrza. Proces oczyszczania powierzchni następuje w specjalnym piecu pirolitycznym, gdzie zachodzi termiczny rozkład związków organicznych w temperaturze 400-480ºC (komora oczyszczania). W dodatkowej komorze (komora dopalacza) następuje spalanie powstałych gazów w temperaturze 850-920ºC. Na zewnątrz zostają uwolnione jedynie nieszkodliwe produkty spalania, wskutek czego technologia ta zapewnia bezpieczeństwo w zakresie ochrony środowiska. Jedynie około 25 proc. materiału wyjściowego pozostaje jako popiół wymagający utylizacji. Zalety tego procesu to niezawodność, efektywność, niskoemisyjność. Metoda przeznaczona do usuwania farby, lakieru czy tworzyw sztucznych z elementów metalowych, takich jak wyposażenie lakierni lub elementy wadliwie polakierowane. Innym rodzajem oczyszczania termicznego jest oczyszczanie metali w łożu fluidalnym. Reaktor łoża fluidalnego jest wypełniony kalibrowanym piaskiem. Na dnie reaktora znajdują się otwory, przez które wpuszczane jest powietrze, dzięki któremu piasek zaczyna się unosić i zachowywać jak gotująca się ciecz. Aby ogrzać piasek, do powietrza wpuszczanego do reaktora dodaje się gaz, zapalany przez palnik znajdujący się powyżej poziomu piasku. Piasek w reaktorze ogrzewa się równomiernie do temperatury 420-450ºC. W tak rozgrzanym reaktorze zanurzany jest kosz wypełniony metalowymi elementami przeznaczonymi do oczyszczenia. W zależności od potrzeb możliwy jest wybór innej temperatury czyszczenia. W kontakcie z rozgrzanym piaskiem powłoki lakiernicze znajdujące się na metalowych elementach, zamieniają swój stan ze stałego na gazowy. Rozgrzany piasek, ze względu na swoją drobną konsystencję, obmywa zanurzone w nim elementy, usuwając z nich zanieczyszczenia organiczne.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...