• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 3(65)/2010

    Artykuły branżowe

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  01.05.2010, ~ Administrator,   Czas czytania 10 minut

    Strona 2 z 5

    86202h.jpg

    Schemat 1. Przebiegu produkcji śrutów ze stali nierdzewnej.


    Asortyment śrutów nierdzewnych

    - Śruty okrągłe do obróbki oczyszczającej

    Śrut okrągły ze stali nierdzewnej, na przykład CHRONITAL® jest najczęściej wyrobem z miękkiej, wysokiej, jakości, austenitycznej stali nierdzewnej.

    - Śruty ostrokrawędziowe (łamane) do chropowacenia powierzchni

    Jest to ścierniwo z wysokiej jakości staliwa nierdzewnego dużej twardości o strukturze najczęściej martenzytu.

    - Mieszanki śrutów okrągłych z ostrokrawędziowymi o wysokiej efektywności

    Mieszanka ścierniwa okrągłego i ostrokrawędziowego (15%) może być stosowana zarówno w tradycyjnych systemach pneumatycznych, jak również w odśrodkowych maszynach z kołami rzutowymi oraz w systemach podciśnieniowych (bezpyłowych), w których są wykorzystywane głównie niemetalowe ścierniwa.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    - Śruty cięte z drutu

    Stosowane są do wykańczania odlewów nieżelaznych, stępiania (gratowania) oraz do utwardzania powierzchni wyrobów narażonych na korozje zmęczeniową.

    86203h.jpg

    Schemat 2. Urządzenie do formowania ziaren śrutu według ERVINA AMASTILA

    z odśrodkowym atomizerem. Atmosfera procesu: powietrze, argon, hel, azot lub próżnia.

    Wg Amasteela.


    Do wytwarzania śrutów okrągłych i łamanych służy staliwo, to jest stop żelaza z węglem w postaci lanej, czyli do odlewania na przykład w formy odlewnicze, niepoddany obróbce plastycznej. W typowych odmianach użytkowych staliwa zawartość węgla nie przekracza 1,5%, suma typowych domieszek również nie przekracza 1%. Właściwości mechaniczne staliwa są nieco gorsze (wytrzymałość na rozciąganie, plastyczność, sprężystość) niż własności stali o takim samym składzie po obróbce plastycznej. Wynika to z charakterystycznych dla odlewów: gruboziarnistości i pustek międzykrystalicznych. Stal (stanowiąca surowiec do produkcji śrutów ciętych z drutu) ma natomiast znacznie lepsze właściwości mechaniczne od staliwa, w szczególności jest plastycznie obrabialna. Rozróżnia się stale i staliwa pod względem struktury wewnętrzne takiej, jak na fotografii 1:


    Śruty nierdzewne okrągłe, obok ciętych z drutu i wysokowęglowych oraz cynkowych i aluminiowych, stosowane są do utwardzania powierzchni metali (kulowania, „Shot Peeningu”).


    Zastosowania poszczególnych asortymentów śrutów

    - Ostrokrawędziowe śruty ze stali nierdzewnej

    Służą one do przygotowywania powierzchni przed nakładaniem powłok ochronnych, wykańczania powierzchni, usuwania tlenków i zanieczyszczeń z powierzchni konstrukcji i odlewów metali kolorowych, lekkich i ciężkich oraz ich stopów, odlewów ciśnieniowych oraz wykańczania naturalnego kamienia. Jako bardzo agresywne media o twardości do około 62 HRC i stosunkowo dużej trwałości, są atrakcyjną alternatywą dla granatu, elektrokorundu i innych ścierniw niemetalowych w procesie perełkowania strumieniowo-ściernego (satynowania) powierzchni stali nierdzewnej (zamiast kulek szklanych i ceramicznych), śrutowania w celu usunięcia zgorzeliny i rdzy, przygotowania powierzchni stali do nakładania powłok ochronnych i usuwania starych powłok.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...