• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2024 Bogumiła

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 3(65)/2010

    Artykuły branżowe

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  01.05.2010, ~ Administrator,   Czas czytania 10 minut

    Strona 4 z 5

    86206h.jpg


    86207h.jpg


    Porównanie danych o śrutach nierdzewnych z innymi ścierniwami

    Dane zawarte w tablicach 2 do 5 porównują właściwości fizyczne i efektywność Grittalu w porównaniu z korundem, granatem, kulkami szklanymi, śrutami staliwnymi wysokowęglowymi, Chronitalem i śrutem ciętym z drutu ze stali nierdzewnej. W rubryce trwałości zamieszczono dane, z którymi nie sposób się zgodzić. Zaniżono trwałość śrutu staliwnego okrągłego, korundu, Garnetu i kulek szklanych oraz korundu. Zawyżono też trwałość Chronitalu i Grittalu.

    Ilość cykli zawróceń śrutów nierdzewnych podano niezgodnie z tablicą 2. Podano wartości uzyskiwane w porównawczym aparacie badawczym Ervina Amasteela przy 100% rozbiciu ziaren śrutu a nie 50%, jaki decyduje o przydatności ścierniwa. Podano też trwałość kulek szklanych wyższą od Garnetu oraz inne wartości obu ścierniw niż w tablicy 2. Skrawność kulek szklanych nie może się równać z Garnetem, który ma twardość Mohsa 8 i ciężar właściwy ~4,4 g/cm3, trwałość 6-10 (szkło twardość - 6 i ciężar właściwy - 2,6 g/cm3, trwałość ~3). Skrawność Grittalu też jest wątpliwa, zważywszy na to, że jego twardość jest dwukrotnie mniejsza od Garnetu, jako metal kowalny odkształca się i szybko tępi ostre krawędzie, a jego ciężar właściwy jest mniej niż dwukrotnie większy.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Dane zawarte w tabeli 4 pokazują skutki błędnych założeń tablicy 3.

    86208h.jpg


    86209h.jpg


    Dane zawarte w tabeli 4 pokazują skutki błędnych założeń tablicy 3. Przedstawione w tablicy 5 dane nie uwzględniają zakresu zastosowań poszczególnych ścierniw, a więc Grittal nie zastępuje drutu ciętego z nierdzewnego drutu, Chronital ani kulek ceramicznych. W kolumnie efektywności, a więc wydajności obróbki strumieniowo-ściernej zrównano Grittal z korundem, czemu przeczy skrawność obu ścierniw podana w tablicy 3. Efektywność kulek szklanych, według tablicy 3, winna być jednakowa. Trwałość Gritalu względem korundu, według poprawionej wartości w tablicy 2, nie może przekraczać 10:1. Trwałość zaś granatu nie może przekraczać wartości 15:1. Zrównanie trwałości Chronitalu ze śrutem ciętym z drutu jest następnym nieporozumieniem (winno być najmniej 1:2). Kulki szklane winny mieć wartość ~ 70:1 a kulki ceramiczne mniej niż 10:1 (Wartość testu Ervina Amasteela ~3.000).


    Z tablicy 6 wynika, że wzrost twardości ziaren ściernych jest największy u śrutów ciętych z drutu nierdzewnego i kulek ceramicznych po 200 HV, kulek szklanych 60 HV, Chronital 50 HV i śrutu aluminiowego 30 HV. Nie mogę się jednak zgodzić z brakiem utwardzania się powierzchni Grittalu. Śruty staliwne łamane, według A. Mombera, ulegają takiemu utwardzaniu i zaokrąglaniu wraz ze wzrostem krotności ich użycia.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...