• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 1(87)/2014

    Artykuły branżowe

    Przygotowanie Powierzchni

    Tworzywa Sztuczne

    Lakiernictwo Ciekłe

    ponad rok temu  01.01.2014, ~ Administrator,   Czas czytania 8 minut

    Strona 2 z 4

    Obróbka wstępna, na przykład za pomocą opalania płomieniem, jest niezbędna w celu zapobieżenia problemom ze słabą przyczepnością z powodu zbyt niskiego napięcia powierzchniowego, np. w przypadku niebiegunowych tworzyw sztucznych. Związane jest to z krótkotrwałym wystawieniem powierzchni z tworzywa sztucznego na działanie palnika gazowego z nadmiarem tlenu. W rezultacie tego wiązania cząsteczkowe na powierzchni substratu zostają podzielone i uwolnione, a wolne jony czynne są łączone przy pomocy płomienia. W związku z tym, w materiale pierwotnie niebiegunowym pojawiają się grupy biegunowe, które umożliwiają dobrą przyczepność farby. Alternatywnie może być stosowana obróbka koronowa. Odbywa się ona przy pomocy elektrody z przyłożonym napięciem przemiennym. Przy jej pomocy oraz pomocy wyładowań koronowych zjonizowany zostaje tlen atmosferyczny, powstały podczas utleniania powierzchni z tworzywa sztucznego.


    1428optymalizacja_002.jpg


    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Aby nadać wygląd metali szlachetnych opakowaniom kosmetyków, powierzchnie z tworzywa sztucznego są metalizowane za pomocą procesu PVD, po czym warstwa wierzchnia otrzymuje zabarwienie dzięki jasnej farbie, odpornej na naprężenia chemiczne i mechaniczne pojawiające się w trakcie codziennego użytku. Źródło. Berlacz


    Prostsze procesy doskonalenia powierzchni

    Zmniejszenie liczby kroków niezbędnych w procesie malowania w znacznym stopniu przyczynia się do zwiększenia wydajności. Dodatkowo, do ograniczenia zużycia energii, także wskutek mniejszego zużycia materiału, niższych poziomów emisji i mniejszej powierzchni zajmowanej przez system malarski. W związku z tym istnieje tendencja dążenia w kierunku procesów malarskich, które zapewniają pożądane rezultaty przy zastosowaniu tylko jednej warstwy farby. Systemy malarskie dla tego rodzaju "odchudzonych" procesów są dostępne dla procesów z wykorzystaniem rozpuszczalnika, jak również farb wodnych. Wykorzystanie tych systemów w trakcie produkcji poszczególnych części wymaga odpowiedniego przygotowania - na przykład zapewnienia nieuszkodzonych, błyszczących powierzchni. Jeśli uda się sprostać temu wyzwaniu, to - w niektórych przypadkach - możliwe jest nawet pominięcie obróbki wstępnej.


    1428optymalizacja_003.jpg

    Szybkie (w ciągu zaledwie kilku sekund) utwardzenie farby przy pomocy UV przyczynia się do znacznego wzrostu wydajności produkcji. Źródło: Sprimag


    Rozwiązania malarskie dla wszystkich przypadków

    Do powlekania tworzyw sztucznych nadal szeroko używane są lakiery rozpuszczalnikowe. W celu dalszego ograniczenia emisji powstających podczas malowania, dostępne są także farby o bardzo wysokiej zawartości ciał stałych i ultrawysokiej zawartości ciał stałych. Odznaczają się one bardzo wysoką zawartością substancji stałych, co znacznie ogranicza emisje rozpuszczalników. Ich zastosowanie często wymaga jedynie minimalnej zmiany w istniejących systemach malarskich. W przypadku systemów lakierniczych na bazie wody, również dostępne są nowe rozwiązania, które przyczyniają się optymalizacji jakości i poprawy efektywności. Technologia UV dopuszcza efektywne, pod względem kosztów, lakiery o niskiej zawartości rozpuszczalnika lub nawet lakiery bezrozpuszczalnikowe, które posiadają również wiele innych zalet. Należą do nich: znaczne ograniczenie czasu trwania procesu i zmniejszenie systemów malarskich, jak również aspekty jakościowe, takie jak wysoki stopień połysku i bardzo odporne na zarysowania powierzchnie. Technologia ta przenika do coraz większej ilości aplikacji dzięki nowym rozwiązaniom w zakresie obu rodzajów farb i systemów malarskich. A zatem, utwardzanie promieniowaniem UV sprawia, że możliwe jest malowanie bardziej skomplikowanych przedmiotów w atmosferze gazu obojętnego. Atmosfera z ograniczoną ilością tlenu, co bierze się z zastosowania na przykład azotu lub CO2, zapobiega radykalizacji, która jest niezbędna w procesie polimeryzacji w reakcji z tlenem w powietrzu, w ten sposób wykluczając możliwość tak zwanego hamowania tlenu. Utwardzanie może zatem odbywać się w większych odstępach czasu a obszary, które są znacznie mniej wyeksponowane na promieniowanie UV, są również lepiej utwardzone. Czasami do utwardzania powłok lakierniczych stosowane są grzejniki LED-owe. Do innych zalet tej technologii utwardzania zaliczyć należy zmniejszenie temperatury naprężonego podłoża i całego systemu, co jest możliwe dzięki zastosowaniu zimnego światła, natychmiastowej gotowości do pracy, bez jakiegokolwiek trybu gotowości ze strony diod LED, które nie zawierają też rtęci i nie generują jakiegokolwiek ozonu. Z drugiej strony jednak, systemy utwardzania przy pomocy UV generują wyłącznie światło monochromatyczne, co oznacza, że pojawić się mogą małe falowania. W rezultacie niezbędne stają się inne preparaty farb.

    Tagi: Paint Expo,

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...