Odpowiedni dobór materiałów ściernych
Szlifowanie jest rodzajem obróbki, podczas którego usuwamy warstwę wierzchnią obrabianego elementu za pomocą odpowiednich narzędzi ściernych. Podstawowym celem szlifowania jest wyrównanie powierzchni oraz nadanie jej odpowiedniej chropowatości, która zapewni przyczepność materiałów wykończeniowych: farb, lakierów, wosków itp. lub zapewni odpowiedni wygląd estetyczny elementu surowego.
Dobór materiałów ściernych wpływa bezpośrednio na koszty wytworzenia wyrobu, jego czas produkcji oraz uzyskany efekt estetyczny.
Trochę przydatnej teorii
W przypadku szlifowania materiałów drzewnych wykorzystujemy narzędzia ścierne nasypowe, których budowa składa się z podkładu, spoiwa, ścierniwa (nasypu).
1. Podkład
Podkład jest podłożem – nośnikiem, do którego przymocowany jest materiał ścierny.
a) papier
Stosuje się papiery o różnej gramaturze (elastyczności i wytrzymałości), od 85 g/m2 (oznaczenie A) do 500 g/m2 (oznaczenie H). W praktyce stosuje się papiery A÷C do obróbki ręcznej oraz papiery D÷F do obróbki maszynowej.
b) płótno
Stosuje się płótna bawełniane lub bawełniano-poliestrowe o różnej elastyczności, od JJ – bardzo elastyczne, aż do X – bardzo sztywne. Niewątpliwą przewagą podłoża płóciennego w stosunku do papierowego jest znacznie większa wytrzymałość mechaniczna i odporność na odkształcenia. Płótna poliestrowe dodatkowo mogą być wodoodporne.
c) podłoże kombinowane: papierowo-płócienne
Znalazło zastosowanie głównie w procesie szlifowania materiałów drewnopochodnych, jak MDF, HDF, płyta wiórowa oraz przy szlifowaniu masywu klejonego.
2. Spoiwo
Zadaniem spoiwa jest przytwierdzenie ziarna ściernego do podkładu przez cały okres użytkowania materiału ściernego.
Wyróżnia się spoiwo podkładowe (gruntowe) i wtórne (wierzchnie).
Jako spoiwo może być zastosowana:
a) żywica
Podłoże żywiczne jest odporne na ciepło i wodę, daje dobrą przyczepność oraz dużą wytrzymałość na uderzenia.
b) klej skórny
Zalety: dobra przyczepność do podłoża, łatwe suszenie w procesie produkcji, duża elastyczność. Wady – przy rozgrzaniu staje się plastyczny, co zmniejsza wytrzymałość materiału ściernego. Dobrze sprawdza się w szlifowaniu międzyoperacyjnym lakieru.
c) spoiwa organiczne
d) spoiwa specjalne
3. Ziarno
Środki ścierne dzieli się zasadniczo na dwie grupy:
- naturalne: diament, korund naturalny, granat, szmergiel.
Komentarze (0)