
Zakres formalności przy adaptacji pomieszczeń
Gdy zapada decyzja o rozpoczęciu inwestycji w nowy dział lakierni, przed przystąpieniem do prac budowlanych i zakupów wyposażenia każdy inwestor powinien rozpoznać najpierw pełny zakres wymagań formalnoprawnych przy organizacji takiego działu.
Gdy w planach jest budowa nowego obiektu, sprawa prosta, bo większość formalności przejmie na siebie zespół architektoniczny w ramach projektu budowlanego. Gorzej jest, gdy planowana lakiernia funkcjonować ma w istniejącym już budynku z pierwotnie innym przeznaczeniem. W takim przypadku wszystko wskazuje na to, że projekt budowlany jest tu niepotrzebny. Co należy więc przygotować i jakie dokumenty formalne zgromadzić, aby przystąpić do adaptacji pomieszczeń pod lakiernię?
W przypadku, gdy inwestor posiada do adaptacji pomieszczenie, nad którym znajdują się biura lub magazyny, nie wyklucza to natychmiast zlokalizowaniu tu lakierni, ale z punktu widzenia ochrony przeciwwybuchowej może być trudne. Trudność polega na tym, że przy braku jasnej i czytelnej klasyfikacji tego pomieszczenia, większość specjalistów ds. zabezpieczeń ppoż. uzna próbę zlokalizowania tu lakierni za groźne dla pomieszczeń na górze. Jeżeli jednak planowany proces technologiczny w organizowanej lakierni poddany zostanie wnikliwej analizie, a w ramach dokonanych obliczeń okaże się, że takich zagrożeń nie ma lub są one marginalne, to automatycznie otworzy to drogę do zgodnej z przepisami adaptacji pomieszczenia na potrzeby lakierni. Odpowiedzialność za to ponosi autor opracowanej analizy zagrożeń. Gdy jednocześnie autor analiz ma wpływ na parametry techniczne wprowadzanych do lakierni urządzeń technologicznych, to może on utrzymać zależności parametrów urządzeń i materiałów tak, aby obok swojej skuteczności technicznej, spełnione zostały wymogi formalne. To wybór konkretnych materiałów lakierniczych i sposobu ich aplikacji, pistoletów, oraz urządzeń wentylacyjno-grzewczych powoduje, że w ślad za tymi decyzjami pojawiają się (lub nie) strefy zagrożenia wybuchem czy stężenia par lotnych związków organicznych na poziomie przekraczającym dopuszczalne normy. Wyposażenie lakierni oddziałuje na teren zewnętrzny obiektu przez hałas i emisję LZO, a także przez odpady pozostające po realizacji cykli lakierniczych. Mimo że wymogi i zasady obowiązujące przy organizacji lakierni natryskowej są dość jasno i czytelnie określone, to jednak w każdej z nich wprowadzanie odpowiednich zabezpieczeń technicznych i rozwiązań technologicznych odbywa się po indywidualnej analizie zadań, zagrożeń i możliwych sposobów przeciwdziałania. W tym przypadku ekonomia i cena poszczególnych rozwiązań jest na drugim planie, bo obiekt musi spełnić wymogi bezpieczeństwa. Nie powinno się jednak posuwać działań prewencyjnych zbyt dlatego, bo większość obowiązujących przepisów prawa i norm bezpieczeństwa i tak dosyć rygorystycznie traktuje pomieszczenia lakierni.