• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2025

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 6(68)/2010

    Artykuły branżowe

    Normy/Prawo

    Lakiernictwo Ciekłe

    ponad rok temu  01.11.2010, ~ Administrator,   Czas czytania 14 minut

    Strona 3 z 7


    Wzorcowo przeprowadzona organizacja lakierni opierać się powinna o kilka obowiązkowych działań w kilku etapach:

    ETAP 1 - wybór pomieszczenia i sprawdzenie, czy posiada ono odpowiednie warunki techniczne do organizacji lakierni (kubatura, prąd, woda, kanalizacja, dostęp i możliwości adaptacyjne).


    ETAP 2 - ustalenie zakresu wymaganych działań formalnych w oparciu o obecne przeznaczenie budynku i jego pomieszczeń. Gdy obiekt jest formalnie budynkiem produkcyjnym lub usługowo-produkcyjnym, to pod pewnymi warunkami można zorganizować w nim lakiernię bez konieczności przeprowadzenia procedury zmiany sposobu użytkowania budynku lub jego części. Jaka jest obecna funkcja budynku zależy od wydanego wcześniej dopuszczenia go do użytkowania. Jednak często zdarza się, że obiekt produkcyjny w swej historii został przekształcony formalnie w magazyn. Na jakimś etapie jego użytkowania właściciel wykonał odpowiedni projekt zmian, uzyskał wymagane opinie i formalnie zmienił dotychczasowy sposób użytkowania obiektu produkcyjnego na magazyn. Powiatowy Nadzór Budowlany, po kontroli wykonanych adaptacji budowlanych, wydał dopuszczenie obiektu do użytkowania jako magazyn. Powrócenie do pierwotnej funkcji wymaga ponownego przeprowadzenia procedury zmiany sposobu użytkowania. Często inwestorzy kupujący istniejące obiekty lub korzystający z dzierżawy nie zdają sobie z tego sprawy. To bardzo istotne, ponieważ samowolna zmian funkcji obiektu spowodować może wydanie decyzji administracyjnej nakazującej przywrócenie stanu poprzedniego, niezależnie od wymierzenia finansowych kar ustawowych. Procedura zmiany nie może być jednak wykonana jeżeli zapis w miejscowym planie zagospodarowania terenu nie pozwala na tego typu inwestycje. Niestety, gdy inwestor zakłada tylko, że dany teren jest przemysłowy w oparciu o zlokalizowane w okolicy lakiernie, czy zakłady może być nieprzyjemnie zaskoczony. W wielu przypadkach gmina ma własny pomysł na rozwój regionu i co prawda nie jest w stanie zabronić funkcjonowania istniejącym zakładom, czy lakierniom, ale może ograniczyć ich dalszy rozwój. Dlatego w przypadku planowania większej inwestycji niż adaptacja jednego pomieszczenia najpierw należy zapoznać się zapisami zawartymi w takim planie.

    ReklamaŚT - electriscoatings 24.04 - 24.10 Julian
    Gdy jednak docelowe przeznaczenie budynku objęte aktualnym dopuszczeniem do użytkowania, pozwala na wpisanie się nowego działu w obecną funkcję budynku (lakierni przemysłowej w obiekt produkcyjny lub przemysłowy, czy lakierni usługowej w obiekt usługowy branży motoryzacyjnej), to można to zrobić bez uruchamiania procedury formalnoprawnej. Należy jednak pamiętać, że w takim przypadku organizowana lakiernia nie może zasadniczo zmieniać warunków zagrożenia pożarowego i wybuchowego, nie może zasadniczo zmieniać dotychczasowego sposobu oddziaływania obiektu na środowisko, a warunki sanitarno-higieniczne pozostać powinny na pierwotnym poziomie. Wbrew pozorom nie oznacza to, że nie można wykonać w obiekcie żadnych zmian. Oznacza tylko, że każda z tych zmian musi być przeprowadzona w taki sposób, aby pierwotne funkcje obiektu zostały zachowane. W obiekcie o funkcji produkcyjnej nie można nagle przeznaczyć 60 proc. jego powierzchni pod nową funkcję lakierni, bo dowiedzenie, że nie zmieniły się zasadniczo warunki lokalizacyjne będzie tak trudne, że prawie niemożliwe. Inaczej jest jednak w sytuacji, gdy w warsztacie samochodowym jedno stanowisko staje się nagle lakiernią lub w zakładzie przemysłowym, w którym potok produkcji wymusza organizację niewielkiej lakierni zamykającej realizację wytwarzanego produktu. Obowiązujące przepisy praktycznie zawsze narzucają konieczność przeprowadzenia procedury zmiany sposobu użytkowania zbliżonej nieco do pozwolenia na budowę, ale przy organizacji niedużych lakierni można tu wykorzystać stosowany często sposób interpretacji niektórych zapisów ustawowych. W żadnym z aktów prawnych nie ma odrębnych przepisów regulujących aspekty organizacji, czy budowy lakierni. Przepisy prawa w tym przypadku to szereg ogólnych zapisów i nakazów zależnych od indywidualnych uwarunkowań. Można nawet stwierdzić, że dwie lakiernie o podobnym przeznaczeniu mogą być organizowane w oparciu o skrajnie różne wymogi formalnoprawne. W dużym stopniu zależy to od projektanta takiej lakierni i procedury jaką wybierze, podporządkowując pod nią wszystkie aspekty techniczne i budowlane.

    WYDANIE 6(68)/2010