Wysoka jakość powierzchni dzięki śrutownicom z przenośnikiem taśmowym
Bardzo elastycznym typem oczyszczarek strumieniowo-ściernych są śrutownice z przenośnikiem taśmowym. Firma AGTOS konstruuje takie śrutownice dostępne w różnych wielkościach i wykonaniach. Szczegóły dotyczące budowy maszyn zależą w dużym stopniu od rodzaju elementów przeznaczonych do śrutowania oraz od zintegrowania techniki strumieniowo-ściernej z przebiegiem eksploatacji.
W przemyśle betonowym stosuje się maszyny do śrutowania bloczków, płyt lub stopni schodów z betonu. Budowane były też śrutownice do różnych części metalowych i ram okiennych z tworzywa sztucznego i aluminium. Załadunek oraz rozładunek maszyn może odbywać się ręcznie albo za pomocą systemu załadunkowego lub robotów. Elementy do obróbki układane są na przenośniku taśmowym i w ten sposób są transportowane przez śrutownicę. W zależności od wymaganej jakości śrutowania stosowane są wirniki rzutowe o różnej średnicy. Dobrać można także moc silników elektrycznych (kW). Elementem stałym pozostaje zasada działania maszyny. AGTOS pracuje z tzw. jednotarczowymi wirnikami rzutowymi, które sprawdziły się w praktyce w ciężkich warunkach eksploatacyjnych. Łopatki rzutowe w wirniku są zamocowane jednostronnie do tarczy nośnej. Wypływające z tego korzyści w porównaniu do szeroko rozpowszechnionych wirników dwutarczowych, to krótki czas montażu oraz mniejsze zużycie części wirnika. Te rozwiązania konstrukcyjne przyczyniają się w znacznym stopniu do ekonomicznej eksploatacji maszyny.
W wirniku zawsze zamontowanych jest tylko sześć łopatek rzutowych (w porównaniu do ośmiu lub więcej). Dzięki temu wysokowydajne turbiny AGTOS wyróżniają się wysoką przepustowością ścierniwa i w związku z tym większą wydajnością śrutowania przy takim samym poborze mocy w porównaniu do innych turbin. Łatwa w obsłudze konstrukcja wirnika umożliwia szybkie przeprowadzenie prac serwisowych. AGTOS przywiązuje dużą wartość do przygotowania ścierniwa. Regulowany za pomocą różnych zaworów przepływ powietrza wpływa na proces oczyszczania ścierniwa, a także na wynik śrutowania, ponowne wykorzystanie ścierniwa i przede wszystkim na zużycie w maszynie. Po dostarczeniu maszyny do klienta personel zostaje szczególnie dokładnie przeszkolony w zakresie obsługi. Pył oraz zgrubne części, które są separowane w filtrze oraz oczyszczalni ścierniwa, są gromadzone centralnie po jednej stronie maszyny w zbiorniku podstawionym przez klienta i mogą być łatwo zutylizowane. Solidne urządzenie filtra jest wyposażone we wsuwane panele, które umożliwiają łatwą i szybką wymianę wkładów filtracyjnych w tzw. czystym środowisku, czyli na zewnątrz filtra. Oprócz tego, dzięki zastosowanym konstrukcyjnym rozwiązaniom, uzyskiwane są lepsze wyniki w oczyszczaniu wkładów filtracyjnych przy niskim zużyciu sprężonego powietrza. Również koszty utylizacji są mniejsze, ponieważ wymianie nie podlega cały wkład filtracyjny, lecz tylko medium filtracyjne.
Ulf Kapitza
AGTOS
Komentarze (0)