• ReklamaA1 - silpol v2
Reklama
B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2025

Artykuły branżowe

Wydanie nr: 5(67)/2010

Artykuły branżowe

Motoryzacja

Wyroby Lakiernicze

Technologie Lakiernicze

Lakiernictwo Ciekłe

ponad rok temu  01.09.2010, ~ Administrator,   Czas czytania 3 minuty

Strona 1 z 2

Wielokolorowe lakierowanie dekoracyjne


Wygląd powłoki lakierniczej staje się we współczesnym lakiernictwie przemysłowym niezmiernie ważny. Dotyczy to przede wszystkim lakierowania „produktów”, z którymi przeciętny człowiek spotyka się na co dzień, tj. autobusy, tramwaje, wagony, a nawet naczepy czy sprzęt budowlany. Właściciele flot samochodów ciężarowych, przewoźnicy kolejowi, zakłady komunikacji miejskiej chcą, żeby ich pojazdy były jedyne w swoim rodzaju. Z uwagi na to decydują się na lakierowania wielokolorowe, często według indywidualnego projektu, tak żeby wyróżnić swój pojazd.


Wykonanie takiego malowania nie jest zadaniem łatwym, ponieważ wymaga indywidualnego podejścia do każdego projektu oraz zastosowania odpowiedniej technologii. W niniejszym artykule spróbuję zaprezentować odpowiednie do tego typu prac lakierniczych rozwiązanie produktowe, które z powodzeniem stosowane jest w kilku zakładach produkcyjnych, przy wykorzystaniu pełnego systemu produktów z linii NOVOL INDUSTRIAL.

899001lak.jpg

Lakierowanie autobusu jest bardzo czasochłonnym zajęciem. Fot. Julian Ciesielski


Najbardziej kłopotliwa okazuje się duża czasochłonność wykonania procesu. Bardzo często spotyka się lakierowanie wielokolorowe przy użyciu dwukomponentowych emalii akrylowych lub poliuretanowych, które pozwalają nanieść kolejny kolor dopiero po pełnym utwardzeniu wcześniejszej warstwy. Konieczne jest wówczas suszenie poszczególnych kolorów w suszarniach, o ile takie są do dyspozycji, a to wszystko przyczynia się do zwiększenia kosztów. Dla przykładu, lakierowanie autobusu w czterech kolorach w systemie akrylowym dwukomponentowym trwa ok. 10 godz. (mówimy o samym cyklu lakierowania końcowego, bez podkładu, szpachlowania itp.)


Doskonałym rozwiązaniem, które pozwala uniknąć tak dużej czasochłonności jest zastosowanie jednokomponentowych lakierów bazowych, które to umożliwiają nakładać kolejne warstwy kolorów bez potrzeby utwardzenia poprzedniej. Warunkiem nałożenia kolejnego koloru jest odparowanie rozcieńczalników, które trwa ok. 10-15 min. Po takim czasie możemy zabrać się za oklejanie detalu celem nałożenia kolejnego koloru. Ponieważ lakiery bazowe zapewniają nam tylko uzyskanie koloru, a nie mają odporności mechanicznej oraz UV, należy na końcu całą powierzchnię pokryć dwuskładnikowym lakierem bezbarwnym. Taki sposób lakierowania pozwala znacząco skrócić czas lakierowania.

899tabela_lak.jpg


Na potrzeby lakierowania wielokolorowego firma NOVOL przygotowała system składający się następujący wyrobów: