• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 4(66)/2010

    Artykuły branżowe

    Antykorozja

    Kataforeza

    ponad rok temu  01.07.2010, ~ Administrator,   Czas czytania 10 minut

    Strona 3 z 5

    886009.jpg


    Dr Thomas Barmbold: Obok organizacji odpowiedniej logistyki przy konstruowaniu systemu transportu, również uwzględnienie pojedynczych kroków procesu było głównym celem projektu. Duża ilość możliwych wyborów procesu, a co za tym idzie, dróg transportu w instalacji (np. obróbka strumieniowa - tak/nie, lakierowanie specjalne - tak/nie) doprowadziła do bardzo skomplikowanego przebiegu układu przenośników, jak i systemu sterowania przy czasie taktu ok. 6 min. Ponadto, znaczące wyzwania stawiała duża różnorodność elementów pod względem wymiarów, ciężaru (do 2500 kg), jak i grubości powłoki. Dużo uwagi trzeba było poświęcić czyszczeniu elementów (przede wszystkim częściom spawanym). Z tego powodu ważne było, aby włączyć instalację obróbki strumieniowo-ściernej mimo wszystkich wad dla układu przenośników (zanieczyszczenia), jak również zwrócić dużą wagę na środki czyszczenia kąpieli. Ze względu na różne grubości powłoki elementów (5 do 100 mm), dla zredukowania efektu „przypalania” powłoki musiał zostać skonstruowany wyjątkowo długi piec, który umożliwia powolne nagrzewanie elementów.


    - Jakie są szczególne cechy nowej instalacji pod względem technologicznym i dlaczego, Pana zdaniem, jest ona przyszłościowa?

    Mike Betcke: Za nowinkę technologiczną na pewno należy uznać cały plan oszczędzania energii,

    w szczególności zapewnienie energetycznego obciążenia podstawowego przy pomocy pomp cieplnych, jak również ogrzewanie podłogowe hal i pomieszczeń socjalnych przy użyciu energii z lakierni. Ze względu na oczekiwany wzrost cen energii, utworzenie tej instalacji jest z pewnością dobrym punktem wyjścia, aby również w przyszłości móc zapewnić konkurencyjność naszego zakładu.

    Dr Thomas Barmbold: Kwestię efektywności energetycznej braliśmy konsekwentnie pod uwagę przy konstruowaniu instalacji i skorzystaliśmy z wielu możliwości wykorzystania oddawanego ciepła. Było wiadomym, że ten punkt jest dla firmy Lemken szczególnie ważny i dlatego posunęliśmy się dużo dalej niż wymagałyby tego standardy. Jest to widoczne w wielu detalach instalacji.


    - Jakie korzyści finansowe uzyskuje Lemken dzięki tej inwestycji w porównaniu do poprzedniego procesu lakierowania?

    Mike Betcke: Nie możemy jeszcze mówić o korzyściach w przeliczeniu na pieniądze. Z pewnością dużą korzyścią jest jednak znacznie lepsze wykorzystanie lakieru, dzięki metodzie lakierowania zanurzeniowego. Na pierwszym miejscu stoi jednak poprawa jakości w zakresie ochrony antykorozyjnej, wyeliminowania zacieków i jednorodnej grubości powłoki. Dzięki wprowadzeniu nowej instalacji oczekujemy tutaj obniżenia kosztów związanych z reklamacjami i naprawami.

    Komentarze (1)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik