• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 4(78)/2012

    Artykuły branżowe

    Drewno

    Przygotowanie Powierzchni

    Lakiernictwo Ciekłe

    ponad rok temu  01.07.2012, ~ Administrator,   Czas czytania 5

    Strona 2 z 2

    1201pelne_002.jpg

    Fronty płaskie lakierowane są na automatycznych liniach.


    Prace szlifierskie wykonywane są głównie ręcznie na kilku stanowiskach. Ogromna liczba detali, ich zróżnicowanie, różnorodność gatunków drewna, to wszystko wymaga indywidualnego podejścia i zastosowania odpowiednio dobranych materiałów. Tam, gdzie jest to możliwe, do przygotowania powierzchni stosuje się technologię szczotkowania. Polishstyl jako dostawca tej technologii, bazując na swoim wieloletnim doświadczeniu, dobrał parametry szczotek ściernych i nastawy maszyn, tak że można uzyskać perfekcyjną jakość oraz równomierność i powtarzalność szlifowania.


    Zmienia się również tradycyjna technologia barwienia drewna oparta na zwykłych barwnikach rozpuszczalnikowych nanoszonych metodą natrysku. - Przy współpracy z firmami AkzoNobel i Valresa sukcesywnie wdrażamy i pracujemy nad udoskonaleniem techniki stosowania bejc wcieranych - dodaje L. Baryluk. - Materiały te, dzięki dłuższemu wysychaniu i głębszemu w wnikaniu w powierzchnię drewna, bardzo mocno uwydatniają rysunek drewna i wszelkie jego walory estetyczne. Gatunki drewna, które barwione tradycyjnym wykończeniem posiadają ledwie dostrzegalny rysunek, pod barwnikiem wcieranym nabierają wyrazu i szlachetności, kolejne zabiegi lakiernicze w tej technologii wprowadzają bardzo ciekawą grę kolorów w wyrobie finalnym.

    1201pelne_003.jpg

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Szlifowanie to bardzo ważny etap w produkcji frontu.


    Fronty płaskie barwione i lakierowane są najczęściej na liniach automatycznych, gięte natomiast jedynie ręcznie. Różnorodność oferty wymaga używania wielu kolorów bejc i patyn. W przedsiębiorstwie funkcjonują dwie linie firmy Cefla: jedna wykorzystywana jest do lakierowania, druga do barwienia. Natomiast do aplikacji używany jest sprzęt kilku producentów: Wagnera, Kremlina. Firmy Cefla jest również piec do suszenia lakierów. Składa się on z czterech komór, w których są po 22 półki. Detale, po nałożeniu kolejnych warstw lakieru, przechodzą przez każdą z komór, w których następuje stopniowe suszenie. Piec opuszczają już detale o temperaturze podobnej do tej panującej w lakierni, zatem po nałożeniu i wysuszeniu ostatniej warstwy mogą być od razu pakowane.


    1201pelne_004.jpg

    Ręczne malowanie frontów giętych wymaga od lakiernika ogromnego doświadczenia.


    - Pracujemy głównie wykorzystując włoskie lakiery poliuretanowe, ale mając na uwadze ochronę środowiska naturalnego i wymogi dyrektyw unijnych, uważnie obserwujemy rynek materiałów lakierniczych wodnych i systematycznie prowadzimy próby z ich udziałem - mówi L. Baryluk. - W naszej opinii, obecnie proponowane na rynku produkty wodne nie zastępują w pełni takich oczekiwań wykończenia powierzchni frontów ramowo-płycinowych jakie dają poliuretany. Z pewnością biorąc pod uwagę duży i szybki postęp w tej dziedzinie sytuacja ta z czasem ulegnie zmianie. Mając jednak świadomość konieczności ochrony środowiska naturalnego zarząd firmy podjął działania zmierzające do zakupu instalacji redukującej emisję LZO.

    1201pelne_005.jpg

    Przykład frontu drewnianego produkowanego przez Drewpol.


    Swoimi produktami Drewpol udowodnił, iż potrafi wydobyć z drewna to, co w nim najlepsze - niepowtarzalny rysunek, naturalne piękno, trwałość i harmonię.


    Grzegorz Petka

    Tagi: Drewpol,

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...