• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2025 Bogumiła

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 1(75)/2012

    Artykuły branżowe

    Kataforeza

    Motoryzacja

    Technologie Lakiernicze

    Lakiernictwo Ciekłe

    ponad rok temu  01.01.2012, ~ Administrator,   Czas czytania 5

    Strona 2 z 3

    1116pionierska_002.jpg

    Ciepło odpadowe pochodzące z udoskonalonego systemu katalitycznego dopalania E-Comb ze zintegrowanym wymiennikiem ciepła jest wykorzystywane m.in. do ogrzewania suszarki oraz linii malowania zanurzeniowego i nawierzchniowego. Źródło: Eisenmann


    E-Shuttle optymalizuje jakość w procesie przygotowania powierzchni i lakierowania KTL

    Do transportu karoserii przez strefę obróbki wstępnej oraz malowania zanurzeniowego (KTL) po raz pierwszy zastosowano w Chattanooga innowacyjny system transportowy E-Shuttle. W tym nowoczesnym przenośniku, opierającym się na sprawdzonych elementach budowy, każdy z wahadłowych mechanizmów jezdnych Shuttle wyposażony jest w trzy oddzielne swobodnie programowalne osie (oś jezdna, oś podnoszenia i oś obrotowa) oraz własne sterowanie. Ponieważ przebieg ruchu każdej osi można bardzo łatwo i szybko zaprogramować, daje to możliwość sprawnego indywidualnego ustalenia kąta zanurzenia i czasu procesu oraz jego nadzoru dla każdego typu karoserii, np. limuzyny, coupé albo wariantu z szyberdachem. Kombinacja ruchów podnoszenia i obracania do 360 stopni umożliwia realizowanie wszelkich pozycji włącznie z całkowitym ułożeniem w pionie. Dzięki ciągłemu rejestrowaniu danych o pozycji poszczególnych mechanizmów jezdnych Shuttle oraz centralnej jednostce sterującej, która koordynuje przemieszczanie się, nie dochodzi do kolizji.

    ReklamaŚT - electriscoatings 24.04 - 24.10 Julian
    Elastyczność systemu przenośnikowego E-Shuttle umożliwia szybsze zatapianie i opróżnianie w porównaniu do mało elastycznych tradycyjnych przenośników wahadłowych. Ponadto, dzięki dostosowanym do każdego kształtu karoserii sekwencjom ruchu, można również w sposób optymalny dotrzeć do typowych dla danego modelu części, takich jak trudno dostępne wnęki oraz podcięcia. Dostosowany przebieg ruchów zapewnia krycie równomierną powłoką o jednakowej grubości, mniejsze wtrącenia w powłoce, sprawniejsze ociekanie lakieru po wynurzeniu i minimalne wynoszenie medium. Tym samym system E-Shuttle, na skutek eliminacji podkładu wypełniającego, przyczynia się w dużym stopniu do spełnienia zaostrzonych wymogów stawianym jakości przygotowania powierzchni oraz malowania zanurzeniowego KTL.

    1116pionierska_003.jpg

    System E-Shuttle umożliwia optymalną jakość przygotowania powierzchni oraz malowania zanurzeniowego poprzez indywidualne dopasowanie sekwencji ruchów przenośnika do kształtu karoserii. Źródło: Eisenmann


    Oszczędność kosztów i bezpieczna inwestycja w przyszłość

    W Volkswagenie w Chattanooga stosuje się kilka programów do malowania zanurzeniowego do różnych modeli Passatów. Kolejne warianty albo kompletnie nowe modele można bezproblemowo i bez wprowadzania zmian mechanicznych zintegrować z linią przygotowania powierzchni i malowania zanurzeniowego, ponieważ tylko kąt zanurzenia wymaga zaprogramowania. Również elastycznym okazał się system E-Shuttle w odniesieniu do wydajności. Obecnie urządzenie transportuje 31 karoserii w ciągu godziny. Takie właściwości zapewnią bezpieczeństwo inwestycji na wiele lat. Kolejną zaletą przenośnika, w porównaniu do lakierni z tradycyjnie zainstalowanymi przenośnikami wahadłowymi, jest to, że system E-Shutle umożliwia zastosowanie krótszych wanien zanurzeniowych i tym samym zredukowanie zużycia mediów, oszczędność powierzchni użytkowej i wyższą trwałość, a także mniejsze koszty eksploatacyjne ze względu na zmniejszone zapotrzebowanie na środki chemiczne, wodę i energię. Po procesie malowania zanurzeniowego karoserie są przenoszone na tradycyjny przenośnik typu SKID, który transportuje je przez kolejne stacje technologiczne - suszarkę KTL, linię powlekania PCV i malowania nawierzchniowego. Na końcu linii zainstalowana jest płuczka w celu separacji oversprayu, która także przyczynia się do zredukowania kosztów eksploatacji oraz mniejszego zużycia świeżej wody.

    WYDANIE 1(75)/2012