Nawet minimalne różnice w wymiarach elementów mają wpływ na warunki pracy aplikacji
Jak w wielu dziedzinach naszego życia, tak i w malowaniu proszkowym pojawiły się elementy aplikacji farb proszkowych, które nie są częściami oryginalnymi. Jak zawsze w takich przypadkach są one reklamowane jako elementy pełnowartościowe, zapewniające identyczne warunki pracy urządzenia aplikacyjnego przy niższej cenie - i jak zazwyczaj, nie jest to prawda.
Mimo że dorabiane są najprostsze elementy do aplikacji, to i tak wytwórcy nie utrzymują oryginalnych wymiarów czy jakości wykończenia powierzchni i krawędzi, a także nie korzystają z materiałów takich samych, z jakich wyprodukowany jest element oryginalny. Istotnym aspektem jest fakt, że najczęściej podrabiane są elementy dysz pistoletu oraz dysz inżektora wykonane z teflonu*. Są to elementy układu pneumatycznego – układu odpowiedzialnego za dostarczenie do pistoletu odpowiedniej mieszanki farby proszkowej z powietrzem (dysza inżektora) oraz za uzyskanie odpowiedniego kształtu chmury proszku u wylotu z pistoletu (dysza pistoletu). Nawet minimalne różnice w wymiarach mają wpływ na warunki pracy aplikacji. Wszelkie układy pneumatyczne są bardzo wrażliwe na zmiany wymiarów części odpowiedzialnych za wytworzenie podciśnienia, podobnie minimalne różnice w wymiarach części odpowiedzialnych za kształt chmury proszku będą w znacznym stopniu wpływać na jej wygląd, a co za tym idzie, odpowiadać za spadek efektywności aplikacji farby.
Jak rozpoznać podróbki?
Różnica w wymiarach, większa chropowatość powierzchni, różnica koloru materiału - to właściwości podróbek, które możemy rozpoznać porównując z oryginalnymi częściami. Niższa cena oraz zadziory na niektórych krawędziach to cechy, które pomogą nam odróżnić falsyfikat od części oryginalnych.
Dysza oryginalna.
Dysza podrobiona.
Dysza oryginalna.
Dysza podrobiona.
Profesjonalni producenci aplikacji elektrostatycznych dużo pracy wkładają w zaprojektowanie i wytworzenie urządzeń oraz części, aby dzięki nim jak największa ilość farby wylatującej z pistoletu została naelektryzowana i aby jak najmniejsza ilość naelektryzowanych cząstek powietrza, które nie oddadzą swojego potencjału cząstkom farby, przedostawała się na detal - różnice wymiarów w podrabianych podzespołach aplikacji wyniki tego wysiłku niwelują, niektóre wymiary części podrabianych różnią się nawet o 12 proc. Zmiany te powodują naelektryzowanie mniejszej ilości farby wylatującej z dyszy. Z prób, jakie przeprowadziliśmy w naszej lakierni wynika, że sprawność urządzenia przy zastosowaniu jednocześnie nieoryginalnej dyszy inżektora i dyszy pistoletu spadła o 3 proc. Próba była przeprowadzona na płaskich detalach łącznej powierzchni 5000 m2.
Komentarze (0)