Fluorescencja - jaskrawe kolory w przemyśle
Fluorescencja to zjawisko, z którym każdy z nas spotyka się na co dzień. Ale czy tak naprawdę wiemy na czym ono polega i jak to się dzieje, że niektóre substancje potrafią "świecić"? W poniższym artykule postaramy się przybliżyć i zrozumieć zjawisko fluorescencji, a także pokazać jego zastosowanie w przemyśle farb proszkowych.
Zacznijmy jednak od początku: co to jest fluorescencja? Jest to jeden z rodzajów luminescencji, czyli zjawiska emitowania światła przez wzbudzony atom lub cząsteczkę. Taka cząsteczka pod wpływem np. światła, wysokiej temperatury przemieszcza się na wyższą powłokę i znajduje się w stanie wzbudzonym. Jednak atom w takiej konfiguracji przebywa niechętnie i dąży, aby powrócić do stanu podstawowego. Takiemu zjawisku towarzyszy wydzielanie energii. Jeżeli ta energia jest emitowana w postaci światła, wówczas mamy do czynienia właśnie z fluorescencją.
Zjawisko fluorescencji znalazło szerokie zastosowanie w różnego rodzaju metodach badawczych, medycynie, jak również w przemyśle. W odniesieniu do przemysłu farb proszkowych istotą fluorescencji jest pochłanianie przez częściowo transparentny pigment farby pełnego spektrum światła białego.
Ze względu na zastosowanie specjalistycznych barwników/mieszanin pigmentów umieszczonych na nośniku, a także specjalnych dodatków, widzialność fluorescencyjnych farb proszkowych jest trzy razy większa niż farb konwencjonalnych. Przez to powstaje wrażenie "świecenia" przedmiotów pokrytych fluorescencyjną farbą proszkową.
Aby zapewnić jak największą widoczność powłoki, farby fluorescencyjne powinny być nakładane na białe podłoże, które odbija w 100% pochłoniętą energię świetlną, co gwarantuje uzyskanie pełnego efektu "świecenia". Każde inne podłoże osłabi wizualny efekt fluorescencji, gdyż część energii zostanie przez nie pochłonięta. Eko-Color odpowiadając na duże zainteresowanie ze strony klientów poszerzył swoją ofertę sprzedażową o dodatkowy produkt - farby fluorescencyjne, do wewnętrznych zastosowań dekoracyjnych i ozdobnych w najpopularniejszych kolorach palety RAL (jak np. 1026, 2005, 2007, 3026), których jaskrawe odcienie pięknie się prezentują i zwracają szczególną uwagę
Niektóre fluorescencyjne farby proszkowe "świecą" tylko pod wpływem promieniowania ultrafioletowego. Fluorescencja farb proszkowych Eko-Color nie zależy od światła UV. Przedmioty pokryte naszymi farbami wydają się "świecić" nawet w dziennym świetle, a światło ultrafioletowe tylko wzmacnia ten efekt.
Komentarze (0)