• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2025 Bogumiła

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 4(90)/2014

    Artykuły branżowe

    Badanie Powłok

    Procesy Wspomagające

    Kolorymetria

    ponad rok temu  01.07.2014, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

    Strona 2 z 2


    Pomiar barwy docelowej

    By zapewnić wysoki standard jakości profili, zastosowano szeroko rozpowszechniony model przestrzenny barw CIELab. Składa się on z dwóch osi a* oraz b*, które są do siebie prostopadłe i definiują odcień barwy. Trzecia oś określa jasność L* i znajduje się prostopadle do płaszczyzny wyznaczonej przez a*b*. Współrzędne L*a*b* dokładnie określają barwę docelową, co pozwala na porównanie dostarczonych elementów.


    1495pomiar_003.jpg

    Fot. 3: Powierzchnia o wyższym połysku sprawia wrażenie ciemniejszej i bardziej nasyconej.


    Wpływ barwy i połysku na odbiór wizualny

    Zarówno barwa, jak i połysk, zasadniczo wpływają na odbiór wizualny przedmiotu. Zdjęcie nr 3 przedstawia czarną płytkę z tworzywa sztucznego z obszarami o zróżnicowanej strukturze powierzchni i zróżnicowanych stopniach połysku. Widać wyraźnie, że obszar o wyższym połysku wyda się ludzkiemu oku ciemniejszy i bardziej nasycony niż obszar matowy.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Dlatego bardzo ważny jest pomiar obu wielkości jednocześnie - barwy i połysku. W przeciwnym razie istnieje niebezpieczeństwo, że wizualnie dostrzegalna różnica będzie interpretowana jako różnica w odcieniu barwy, mimo że głównym jej powodem jest zróżnicowany stopień połysku. Taka sytuacja byłaby fatalna w skutkach ze względu na odmienność punktu wyjścia do rozwiązania odchyłek kolorystycznych. Odcień określany jest przede wszystkim przez zastosowane compoudy1 i koncentraty barwiące, podczas gdy na stopień połysku wpływają dodatkowo jeszcze parametry procesowe, takie jak ścinanie oraz program temperaturowy.

    Szczególnie ważnym czynnikiem przy zastosowaniu przyrządu pomiarowego jest prosta i elastyczna obsługa oraz możliwość konfiguracji, dzięki czemu Schüco może szybko sprostać indywidualnym potrzebom. Niektórzy użytkownicy wymagają w protokołach wartości bezwzględnych CIEL*a*b*, inni chcieliby różnice CIE dL*, da*, db* i dE*. Zróżnicowane odczyty pomiarowe można zapisać w prostym menu i ponownie do nich sięgnąć.

    Do rutynowej kontroli procesu Schüco stosuje kilka przyrządów pomiarowych, zainstalowanych w stałych miejscach pomiaru lub mobilnych do pomiarów w terenie przez pracowników kontroli jakości. Dane z pomiaru barwy i połysku są przekazywane bezpośrednio do arkusza Excel za pomocą programu easy-link lub można je także przesłać bezpośrednio do sprofilowanego programu pomiarowego użytkownika.

    Dzięki zintegrowanemu pomiarowi koloru i połysku Schüco jest w stanie zapewnić niezmienny wygląd wysokiej jakości profili. Jednoczesny pomiar koloru i połysku jednym przyrządem pozwala na zoptymalizowanie wstępnej kontroli oraz produkcji, a odchylenia znajdują odzwierciedlenie w obiektywnych liczbach.


    1 [przyp. tłum.]: modyfikowane tworzywa termoplastyczne, uszlachetnione za pomocą włókna szklanego, minerałów lub innych wypełniaczy.


    Henrik Folkerts

    Byk-Gardner GmbH

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...