Z powyższego jednoznacznie wynika, że przywoływane w państwowych aktach ustawowych i wydawanych na ich podstawie rządowych dokumentach wykonawczych odwołania normowe są bezdyskusyjnie wiążące, a w odniesieniu do podstawowych zagrożeń związanych z antykorozją przemysłową szczególne miejsce zajmuje norma PN-EN 482:2012 "Powietrze na stanowiskach pracy. Wymagania ogólne dotyczące charakterystyki procedur pomiarów czynników chemicznych".
Cytowana norma zawiera wymagania dotyczące procedur pomiarowych stężeń związków chemicznych na stanowiskach pracy zgodnie z dyrektywą unijną "Czynniki Chemiczne 98/24/EC" i żąda, by procedury pomiarowe wykorzystywane do oznaczania stężenia tych związków i pyłów charakteryzowały się:
- jednoznacznością, czyli bezbłędnym wskazywaniem obecności danego czynnika
- selektywnością, wskazującą na obecność danego czynnika wśród innych o podobnej budowie chemicznej i zbliżonym działaniu na organizmy żywe
- zakresem pomiarowym o dużej rozpiętości (wymagany: 0,1-2,0 wartości dopuszczalnej)
- całkowitą niepewnością względną, czyli dokładnością pomiarową w granicach: maksymalna odchyłka 30 % dla zakresu pomiarowego od 0,5 do 2,0 wartości dopuszczalnej oraz maksymalna odchyłka 50 % dla zakresu pomiarowego od 0,1 do 0,5 wartości dopuszczalnej.
Norma zezwala na wykonywanie pomiarów przy użyciu przyrządów do bezpośredniego odczytu, podających aktualny pełny skład jakościowy atmosfery lub zawartość niektórych jej składników wraz ze stężeniami ilościowymi (są to najczęściej elektrochemiczne wykrywacze gazów, wykrywacze rurkowe czy też mierniki stężeń aerozoli, działające na zasadzie pomiaru rozproszonego światła laserowego). Dopuszcza także przy tym na ogół niższą dokładność pomiarów tej metody w odróżnieniu od badań wykonywanych laboratoryjnie przy użyciu aparatury stacjonarnej. Ten kompromis wynika z faktu, że wielokrotnie zachodzi konieczność natychmiastowego otrzymania informacji o zagrożeniach, co jest ważne przy pracy w warunkach narażenia na działanie trucizn (np. tlenek węgla czy siarkowodór), gdzie sam fakt obecności zagrożenia jest ważniejszy od precyzyjnego pomiaru stopnia tego zagrożenia osiąganego w pomiarach zgodnych z PN-Z-04008-7:2002 "Ochrona czystości powietrza - Pobieranie próbek - Zasady pobierania próbek powietrza w środowisku pracy i interpretacji wyników".
Komentarze (0)