Podstawy prawne, normy, przepisy
Przedstawione w LP/4/2013 wprowadzenie do kwestii statusu norm z zakresu BHP wraz z zarysem ważnego aktu prawnego, jakim jest norma PN-EN 482:2012 "Powietrze na stanowiskach pracy. Wymagania ogólne dotyczące charakterystyki procedur pomiarów czynników chemicznych" jest wstępem do bardzo szerokiej tematyki zawierającej się w obszarze: "właściwe warunki - bezpieczna praca". Poniżej ciąg dalszy tego zagadnienia w oparciu o obowiązujący dokument wykonawczy w postaci rozporządzenia ministra zdrowia z dnia 2 lutego 2011 r. w sprawie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (Dz.U. 2011 nr 33, poz. 166).
Jeśli uznać, że czystość chemiczna powietrza jest najbardziej czytelnym warunkiem ochrony zdrowia pracowników, to kwestia przyznania drugiej lokaty na liście zagrożeń już taka prosta nie jest. Według statystyk GUS, to miejsce zajmuje hałas we wszystkich odmianach, w tym ponadnormatywny o natężeniu powyżej 85 dB, obejmujący około 40% pracowników wszystkich branż zawodowych. W znacznym stopniu obciąża on również wykonawców powłok lakierniczych i chemoodpornych, a ze szczególnie dużym natężeniem występuje podczas operacji przygotowywania powierzchni pod pokrycia ochronne, zwłaszcza w antykorozji ciężkiej, wymagającej jednoczesnej pracy znacznej ilości szlifierek, narzędzi udarowych, wielu dysz hydro- i pneumablastingu, przy czym z reguły wewnątrz zbiorników i urządzeń zamkniętych. Tym samym szczególnego znaczenia nabiera sprawa określania i pomiarów stopnia tego zagrożenia, co regulują m.in. normy:
- PN-EN ISO 9612:2011P - "Akustyka/Wyznaczanie zawodowej ekspozycji na hałas. Metoda techniczna" - określająca metodę pomiaru ekspozycji pracowników na hałas z techniczną klasą dokładności wraz z niezbędnym do tego celu arkuszem kalkulacyjnym
Komentarze (0)