• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2024 Bogumiła

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 6(98)/2015

    Artykuły branżowe

    Lakiernictwo Proszkowe

    Kolorymetria

    Lakiernictwo Ciekłe

    ponad rok temu  01.11.2015, ~ Administrator,   Czas czytania 14 minut

    Strona 2 z 7


    1693barw_004.jpg

    Fig. 4.


    Każdy postrzegany przez nas kolor to bardzo rzadko pojedyncza fala o określonej długości, a prawie zawsze mieszanina barw. Mamy zatem kolor wynikowy będący mieszaniną fal elektromagnetycznych (rys. 5).


    1693barw_005.jpg

    Fig. 5.


    Barwa to tylko jeden z czynników mający wpływ na postrzeganie koloru. Barwna powierzchnia będzie wydawała się inna w zależności od rodzaju i natężenia światła. Farby są kolorowane przy pomocy barwników zwanych też kolorantami. Producenci farb korzystają z różnych systemów kolorowania wykorzystujących od kilku do kilkudziesięciu kolorantów. Dają one możliwość stworzenia setek tysięcy kolorów, ale nie wszystkich. Jeszcze 25-30 lat temu farby przemysłowe kolorowano w masie (całą szarżę), a zamówienie innego koloru niż oferował producent, w mniejszej ilości niż wielkość produkcyjna, np. 600 litrów było niemożliwe. Pierwszy wyłom poczynili producenci renowacyjnych lakierów samochodowych, później dołączyli do nich producenci farb przemysłowych. Z natury światła wiemy, że kolorów, tylko w zakresie światła widzialnego, może być nieskończona ilość. Do porównywania barw stworzono przestrzenny model światła i barw pozwalający na precyzyjne porównywanie kolorów (fig. 6).

    1693barw_006.jpg

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Fig. 6.


    Każdy kolor, łącznie z nasyceniem barwy, można opisać w tej przestrzeni za pomocą trzech wektorów:

    L - jasność od czarnego do białego;

    a - od zieleni (-a) do czerwieni (+a);

    b - od niebieskiego (-b) do żółtego (+b).


    Parametrem pozwalającym na porównywanie konkretnej barwy z jej wzorcem jest deltaE opisany wzorem:

    1693barw_007.jpg


    Graficzną ilustrację takiego porównania w przestrzeni barwnej ilustruje rysunek (fig. 7).

    1693barw_008.jpg

    Fig. 7. Graficzna ilustracja parametru deltaE.

    A - położenie koloru porównywanego; A' - położenie koloru porównywanego sprowadzonego do tej samej jasności co kolor wzorcowy; B - kolor wzorcowy.


    Na porównanie koloru wynikowego ze wzorcem bardzo duży wpływ ma połysk. Stopień połysku nie wpływa w rzeczywistości na kolor, chociaż ta sama barwa o różnym stopniu połysku może dawać subiektywne odczucie różnicy w kolorze. Stopień połysku to zdolność przez obserwowaną powierzchnię do odbicia światła. Oznaczanie połysku zwierciadlanego niemetalicznych powłok lakierowych pod kątem 20 stopni, 60 stopni i 85 stopni opisano w normie PN-EN ISO 2813. Norma podaje metodykę pomiarów połysku, natomiast nie definiuje stopni połysku. Stopnie połysku zdefiniowane są w niemieckiej normie DIN 67530, która rozróżnia następujące stopnie przy pomiarze przyrządem o kącie 60°:

    - połysk 70 - 100 GE;

    Tagi: barwa, kolor, RAL, NCS,

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...