• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 6(98)/2015

    Artykuły branżowe

    Lakiernictwo Proszkowe

    Kolorymetria

    Lakiernictwo Ciekłe

    ponad rok temu  01.11.2015, ~ Administrator,   Czas czytania 14 minut

    Strona 4 z 7

    1693barw_010.jpg

    Fig. 09.


    1693barw_011.jpg

    Fig. 10.


    RAL DESIGN


    Zestaw RAL DESIGN obejmuje 1625 barw i systematyzuje je z uwzględnieniem doświadczalnie zmierzonej jasności i nasycenia. Oznakowanie barw w RAL Design System polega na zastosowaniu kodu numerycznego, który składa się z symbolu RAL i siedmiu cyfr, np. RAL 210 60 30, pierwsze trzy (210) to odcień (Hue), 60 to jasność (Lightness), a 30 to chrominancja (Chroma), co ilustruje położenie danego koloru w przestrzeni barw.


    NCS


    "Natural Color System" (Naturalny System Barw®) jest to system barw, opracowany przez szwedzki ośrodek Scandinavian Colour Institute - obecnie NCS Colour A.B. Jest oparty na percepcji koloru przez człowieka i ponad 60 lat badań barwy. Podstawy pochodzą z pracy niemieckiego psychologa Ewalda Heringa "Das natürliche System der Farbempfindungen" wydanej w 1874 roku. NCS jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych systemów na świecie i stanowi normę w Szwecji, Norwegii i Hiszpanii. Jest wykorzystywany przez ok. 1000 firm w 60 krajach. Od roku 1995 standardem jest NCS2, w którym kolory oznaczane są dodatkowo literą "S" (Second Edition). Opisano w nim więcej kolorów z mniejszą tolerancją.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    System NCS bazuje na zdolności człowieka do rozróżniania sześciu podstawowych kolorów: bieli - W, czerni - S, żółci - Y, czerwieni - R, błękitu - B i zieleni G. Oznaczanie koloru opiera się na procentowej relacji między kolorami podstawowymi a kolorem badanym. Kolor (Hue) opisany przez procentową relację do dwóch najbliższych podstawowych kolorów chromatycznych. Ponadto, podawane jest sczernienie (Blackness) oraz chromatyczność (Chromaticness), czyli stopień nasycenia danym kolorem. Numer koloru określa jednocześnie konkretną lokalizację w trójwymiarowym modelu, przedstawianym jako podwójny stożek, zwany przestrzenią barw NCS. Dla ułatwienia model przestrzenny można przedstawić w postaci przekrojowych modeli dwuwymiarowych, są to krąg kolorów NCS oraz trójkąt odcieni NCS (fig. 11).

    1693barw_012.jpg

    Fig. 11. Krąg kolorów i trójkąt odcieni w systemie NCS.


    1693barw_013.jpg

    Fig. 12. Atlas barw NCS.


    Krąg kolorów NCS stanowi poziomy przekrój poprzeczny przez przestrzeń barw i jest to rodzaj koła barw z równomiernie oddalonymi czterema kolorami podstawowymi. Każdy kwadrant między dwoma sąsiednimi kolorami podstawowymi podzielono jeszcze na 100 stopni, lecz w praktyce używa się tylko oznaczenia pełnych dziesiątek. Z tego symbolicznego oznaczenia można domniemywać, że np. B50G to kolor leżący dokładnie pomiędzy zielenią a błękitem, a zatem będzie to jakiś odcień, który nazwalibyśmy turkusowym. Chcąc określić kolor niechromatyczny, czyli odcień szarości, zamiast takiej procentowo opisanej pozycji na kole barw, podaje się literę "N" (Neutral).

    Tagi: barwa, kolor, RAL, NCS,

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...