Aplikacja przy zastosowaniu robotów dla złożonych elementów
Przy wzrastającym stopniu złożoności lakierowanych elementów konieczne jest ponowne przeanalizowanie koncepcji aplikacji. Jeśli dany element nie jest rotacyjnie symetryczny, a do tego jeszcze ma podcięcia na stronie spodniej, wówczas Ott i Goldmann widzą rozwiązanie problemu w zastosowaniu dwustopniowego procesu aplikacji, w którym robot o aplikacji wykorzystującej rozpylacz dzwonowy będzie stosowany do lakierowania dokładnie pokrywającego się z obrysem, podczas gdy drugi wyposażony w pistolet robot przejmie lakierowanie podcięć na stronie spodniej. Do tego konieczne jest właściwe zawieszenie, ustawienie i prowadzenie elementu lakierowanego.
Użytkownik instalacji lakierniczej musi zatem podjąć decyzję odnośnie określonej koncepcji aplikacji, w zależności od ilości zmian koloru lakieru oraz geometrii lakierowanego elementu. Należy przy tym uwzględnić dalsze czynniki, takie jak na przykład: wielkość lakierowanej powierzchni lub czy lakierowane będą pojedyncze detale. Nanoszenie powłok za pomocą rozpylacza tarczowego wchodzi w grę wyłącznie w przypadku rotacyjnie symetrycznych części i przy rzadkich zmianach kolorów lakieru. Natomiast aplikacja metodą dzwonowo-pistoletową jest interesująca dla użytkownika instalacji wówczas, gdy ma on do czynienia ze złożoną geometrią lakierowanych elementów, częstą zmianą kolorów lakieru w ciągu dnia, długością elementów powyżej
A zatem użytkownik musi brać pod rozwagę wiele aspektów, zanim ustali konkretną koncepcję. - Jedno jest pewne, dla każdego elementu można znaleźć właściwy sposób aplikacji, jeśli weźmie się pod uwagę czynniki mające wpływ na proces lakierowania! – podsumowuje Johannes Ott.
LacTec GmbH
Rodgau, Dr José Gamero, tel. +49 6106 84470
TechniLAK
Brzeźnica, Ryszard Paluch, tel. +48 518 674 687
Komentarze (0)