Do oceny mogą zostać przejęte metody z obszaru badań artykułów spożywczych: tutaj stół do testów z trzema próbkami do badania metodą trójkątową. Fot. Uniwersytet OWL
Badania sensoryczne i metrologiczne (z użyciem technik pomiarowych)
Ocena sensoryczna powierzchni o wysokim połysku przebiega przeważnie poprzez obserwację wizualną. W tym celu muszą zostać ustalone warunki ramowe, tak aby badanie przynosiło powtarzalne wyniki. Oznacza to, że poza jednolitym otoczeniem przeprowadzanego badania, muszą być zachowane m.in.: jednakowy odstęp, identyczne oświetlenie i ten sam kąt obserwacji. Aby zastosować metody statystyczne i do minimum zredukować wpływ indywidualnej formy dnia, badanie przeprowadzane jest przez kilka osób. Muszą one posiadać odpowiednie wykształcenie, mieć wystarczająco dobry wzrok oraz posiadać zdolność rozpoznawania i odróżniania barw. Tutaj naukowcy doszli do wniosku, że metody mogą zostać przejęte z obszaru badań artykułów spożywczych oraz odpowiednio dopasowane.
Naukowcy doszli do wniosku, że połączenie badań sensorycznych i metrologicznych pozwala na większą pewność i powtarzalność ocen. Jednakże w obu przypadkach muszą jeszcze zostać ustalone dokładne parametry w celu rozgraniczenia poszczególnych kryteriów jakościowych. Bazując na tym, można wypowiadać się na temat źródeł błędów w procesie powlekania i wprowadzić tym samym poprawki do produkcji powierzchni o wysokim połysku.
Dlaczego to jest takie ważne!
Wnioski z przeprowadzonego projektu badawczego - aby móc w sposób powtarzalny i odtwarzalny dokonywać oceny jakości powierzchni o wysokim połysku - powinny zostać połączone ze sobą sensoryczne i metrologiczne metody badań. Dzięki temu będzie również możliwe znalezienie źródeł błędów podczas produkcji i zmniejszenie liczby braków. Ponieważ nie ma obecnie jeszcze żadnych odpowiednich przyrządów pomiarowych, poszukiwani są producenci sprzętu, którzy opracowaliby odpowiednią technologię. Natomiast analiza sensoryczna może być przeprowadzana już teraz przy stworzeniu jednolitych warunków ramowych.
Tłumaczenie z "Besser Lackieren."
Michał Bedyk Nr 4/2015, str. 8
Komentarze (0)