• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 3(71)/2011

    Artykuły branżowe

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  01.05.2011, ~ Administrator,   Czas czytania 7 minut

    Strona 2 z 4


    Masa jednostkowa wytworzonej powłoki jest niewielka i waha się od ok. 0,15 g/m2 do ok. 1,2 g/m2, a barwa powłoki ma związek z masą.

    Podstawową zaletą procesu fosforanowania amorficznego jest fakt, że konwersyjna powłoka fosforanowa, wytwarzana w czasie tego procesu na powierzchni metali, stanowi bardzo dobry podkład pod powłoki malarskie, poprawiając ich przyczepności do podłoża oraz zwiększając odporność korozyjną.


    Inne zalety fosforanowania amorficznego można sformułować następująco:

    - proces jest prosty, może być prowadzony zarówno metodą natryskową, jak i zanurzeniową,

    - kąpiele są niepalne i nie stwarzają zagrożenia na stanowisku pracy,

    - urządzenia i instalacje do prowadzenia procesu mogą być wykonane ze stali węglowej,

    - proces jest łatwy do kontrolowania i przy właściwie dobranym składzie preparatu zużywa stosunkowo niewiele surowców; przyjmuje się, że średnio wynosi ono ok. 10 g/m2 - oznacza to, że 1 kg preparatu wystarcza do przygotowania ok. 100 m2 powierzchni.


    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Preparaty do fosforanowania żelazowego w postaci handlowej są proszkami lub cieczami. Kąpiele, sporządzane z tych preparatów, mają odczyn kwaśny o pH w zakresie od ok. 4,0 do ok. 5,5. Istnieją preparaty do stosowania zarówno w technologiach natryskowych, jak i zanurzeniowych. Sprawdzonymi w praktyce przemysłowej i cieszącymi się uznaniem odbiorców są preparaty opracowane i wytwarzane w firmie IMPUREX, np. preparaty z serii Impurexów MF. W postaci handlowej są proszkami barwy kremowej lub seledynowej, dobrze rozpuszczalnymi w wodzie. Mamy dwie wersje tych preparatów a mianowicie: do technologii zanurzeniowej stosuje się Impurex MF-Z, natomiast do technologii natryskowej Impurex MF-N. Prowadzenie procesów mycia z jednoczesnym fosforanowaniem odbywa się zwykle wg następujących parametrów, podanych w tablicy 2.

    1005pism_002.jpg

    Tablica 2. Orientacyjne parametry prowadzenia procesów fosforanowania żelazowego.


    Następnym zabiegiem jest płukanie w wodzie o temp. 20-60°C w czasie 0,5-2,0 min oraz suszenie nadmuchem powietrza (możliwe jest też pozostawienie detali do wyschnięcia w pomieszczeniu). Przy stosowaniu technologii zanurzeniowej, w przypadku znacznego zanieczyszczenia powierzchni, zaleca się wstępne mycie w kąpieli zawierającej Impurex 91/MC-3 (technologia zanurzeniowa) lub Impurex 91/MC-2 (technologia natryskowa) wg parametrów podanych w tablicy 1. Po procesie odtłuszczania należy detale dokładnie wypłukać wodą, by nie neutralizować kwaśnej kąpieli Impurexów MF. Korzystny wpływ fosforanowania amorficznego na powłokę malarską – przy zastosowaniu Impurexu MF-Z – ilustruje zdjęcie 1.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...