• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 3(71)/2011

    Artykuły branżowe

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  01.05.2011, ~ Administrator,   Czas czytania 7 minut

    Strona 3 z 4

    1005pism_003.jpg

    Fot. 1. Powłoka malarska po badaniach mechanicznych nałożona na powierzchnię po zastosowaniu Imurexu MF-Z oraz nałożona na źle przygotowaną powierzchnię.


    Usuwanie powłok malarskich

    Do usuwania powłok malarskich stosowane są różne technologie i różne preparaty. O wyborze decyduje m.in. skuteczność działania określonego preparatu w odniesieniu do danej powłoki. W niniejszym artykule omówione zostaną preparaty rozpuszczalnikowe, popularne w praktyce przemysłowej. Ogólnie mówiąc, efektywność działania preparatów rozpuszczalnikowych zależy od skuteczności pokonania sił adhezji między powłoką malarską a podłożem, jak również sił kohezji w powłoce. Działania te z kolei uzależnione są od szybkości dyfuzji preparatu przez powłokę. Proces dyfuzji jest jednak skomplikowany i zależy w dużej mierze od wielkości, polarności i kształtu molekuł związków wchodzących w skład preparatu. Uważa się, że rozpuszczalniki charakteryzujące się wyższą polarnością i niskim ciężarem molekularnym są bardziej agresywne. Należy jednak mieć świadomość, że jeszcze bardzo wiele czynników decyduje o skuteczności preparatu.


    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Preparaty rozpuszczalnikowe do usuwania powłok malarskich są preparatami wieloskładnikowymi, zawierającymi zwykle następujące rodzaje związków chemicznych:

    - rozpuszczalniki organiczne,

    - aktywatory,

    - środki opóźniające proces parowania rozpuszczalników,

    - inhibitory korozji,

    - środki zagęszczające (dotyczy preparatów przeznaczonych do nakładania pędzlem).


    Z wieloletnich doświadczeń przemysłowych wynika, że najszersze zastosowanie praktyczne znalazły preparaty oparte na chlorowanych węglowodorach alifatycznych, zwłaszcza na chlorku metylenu. Testowane przez liczne ośrodki naukowe na świecie, w tym przez Agencję Ochrony Środowiska Stanów Zjednoczonych (EPA), zamienniki chlorku metylenu były nie tylko mniej skuteczne, ale także albo palne, albo niszczące warstwę ozonową, albo bardzo drogie (chlorek metylenu jest rozpuszczalnikiem niepalnym i nie niszczy warstwy ozonowej). Szerokie zastosowanie w przemyśle znalazły preparaty rozpuszczalnikowe, opracowane w Instytucie Mechaniki Precyzyjnej i w firmie IMPUREX, wytwarzane w firmie IMPUREX pod nazwą Remosole 300. W podstawowej produkcji są 3 rodzaje tych preparatów: Remosol 300/2K, Remosol 300/5 i Remosol 300, przy czym istnieje możliwość modyfikacji składu tych preparatów dla potrzeb indywidualnego odbiorcy (np. dla potrzeb zakładów wojskowych produkowany jest Remosol 300/6K).


    Zalety technologiczne tych preparatów są następujące:

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...