• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 6(68)/2010

    Artykuły branżowe

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  01.11.2010, ~ Administrator,   Czas czytania 8 minut

    Strona 3 z 5

    - Śrut stalowy cięty

    Wykonywany jest on najczęściej z drutu patentowego o zawartości węgla 0,55

    –: 0,61%. Twardość śrutu wynosi ok. 450 HV. Śrut ten cechuje się dużą skrawalnością oraz dużą trwałością. Trwałość jego wynosi ok. 6500 przejść. Jego agresywność w stosunku do części roboczych wirnika zawiera się pomiędzy śrutem staliwnym łamanym a śrutem staliwnym kulistym.

    930pp01.jpg

    Fot. 1. Śrut staliwny kulisty.

    930pp02.jpg

    Fot. 2. Śrut staliwny łamany przed wsypaniem do oczyszczarki.

    930pp03.jpg

    Fot. 3. Śrut staliwny łamany po około 20 godzinach pracy oczyszczarki.

    930pp04.jpg

    Fot. 4. Powierzchnia przedmiotu obrobionego mieszaniną śrutu staliwnego kulistego i łamanego.


    Najczęściej doboru rodzaju i granulacji śrutu dokonuje się na zasadzie kompromisu, dokonując wyboru pomiędzy energią śrutu i związaną z nią wydajnością, chropowatością powierzchni i kosztami eksploatacji. Należy przy tym pamiętać, że przy stosowaniu śrutu o dużej twardości następuje znacznie zwiększone zużycie elementów roboczych oczyszczarki oraz znacznie zwiększone jest zużycie śrutu. Krótszy czas oczyszczania nie kompensuje w tym przypadku wyższych kosztów obróbki. Przy doborze rodzaju śrutu należy kierować się również wymaganym profilem powierzchni. Rysunek 1 przedstawia profile uzyskiwane przy zastosowaniu śrutu staliwnego łamanego i kulistego. W przypadku powierzchni pod lakierowanie proszkowe zalecanym profilem jest profil ostry podcięty.


    ReklamaŚT - electriscoatings 24.04 - 24.10 Julian
    Przygotowanie przedmiotów do wirnikowej obróbki strumieniowo-ściernej

    - Czystość chemiczna - w przypadku istotnego zabrudzenia powierzchni środkami tłustymi (smary, oleje, emulsja przeciwcierna) konieczne jest ich wcześniejsze umycie, z reguły ciepłą wodą z użyciem detergentów. Najczęściej mycia nie wymagają zabrudzenia chemiczne powstałe w wyniku używania do spawania środka przeciwrozpryskowego.


    - Przygotowanie mechaniczne - należy usunąć, poprzez szlifowanie, bądź inną obróbkę mechaniczną (na przykład skrobakiem), rozpryski spawalnicze, które wpływają niekorzystnie na estetykę wyrobu bądź na jego funkcjonalność. Z podobnych przyczyn należy też oszlifować nieestetycznie wykonane spoiny.


    - Zabezpieczenie gwintów przed zniszczeniem - w trakcie oczyszczania wirnikowego uszkodzeniom z reguły ulegają gwinty o małych i średnich średnicach. Zaleca się ich zabezpieczenie poprzez wkręcenie w gwintowane otwory śrub, bądź zabezpieczenie ich zatyczkami, np. gumowymi. W przypadku gwintów zewnętrznych najprostszą metodą zabezpieczenia jest nałożenie tulejek wykonanych z węża gumowego. Przykładowe zabezpieczenie gwintów przedstawiają fotografie 5 i 6.

    WYDANIE 6(68)/2010