
- Dostosowanie technologii wykonania i konstrukcji elementów do warunków wynikających z oczyszczania strumieniowo-ściernego. Podstawowym celem dostosowania jest zapobieganie przedostawania się śrutu do zamkniętych przestrzeni oraz umożliwienie usunięcia śrutu z zamkniętych przestrzeni. Przykładem potrzeby dostosowania technologii wykonania jest przedmiot przedstawiony na fotografiach 7 i 8.
Na fotografii 7 przedstawiono szczegół połączenia dwóch elementów. Widoczna jest szczelina, przez którą będzie „wstrzeliwany” śrut do środka profilu bez możliwości jego usunięcia. Zalecane jest wydłużenie spoin tak, aby likwidowały przedstawione szczeliny.
- Dokonanie selekcji i pogrupowania przedmiotów - celem selekcji jest wytypowanie przedmiotów o różnej podatności na deformację i utworzenie dwóch lub większej ilości grup przedmiotów. Podana selekcja umożliwi dobór optymalnych parametrów obróbki dla poszczególnych grup, w tym energii śrutu. Ponadto zaleca się pogrupowanie przedmiotów o zbliżonym stopniu zanieczyszczenia powierzchni. Działanie to pozwala na dobór optymalnych czasów oczyszczania przedmiotów.
- Dobór zawieszek technologicznych - w przypadku produkcji mało i średnioseryjnej stosowane są zazwyczaj oczyszczarki standardowe najczęściej z podwieszanym ładunkiem przedmiotów. Większość stosowanych oczyszczarek standardowych wyposażona jest w główną przejezdną zawieszkę, jak przedstawia to fotografia 9.
W większości przypadków wskazane jest stosowanie dodatkowych zawieszek technologicznych. Przy ustalaniu kształtu i wielkości omawianych zawieszek należy kierować się gabarytami przedmiotów i ich kształtami przestrzegając jednocześnie następujących podstawowych zasad: zawieszki powinny umożliwiać wypełnienie możliwie całej przestrzeni załadowczej oczyszczarki, wzajemne rozmieszczenie przedmiotów powinno zapewniać w miarę równomierny dostęp strug śrutu do wszystkich ich powierzchni.