• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2024 Bogumiła

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 3(71)/2011

    Artykuły branżowe

    Lakiernictwo Proszkowe

    Wyroby Lakiernicze

    ponad rok temu  01.05.2011, ~ Administrator,   Czas czytania 5

    Strona 1 z 2

    Proces produkcji farb proszkowych oraz rola kontroli jakości w firmie EKO-COLOR


    W ostatnich latach coraz większą uwagę poświęca się farbom proszkowym, gdyż należą do najbardziej przyjaznych dla środowiska systemów powłokotwórczych. Wyroby proszkowe nie zawierają żadnych organicznych rozpuszczalników, a podczas ich aplikacji nie uwalniają się substancje chemiczne, nawet w procesie utwardzania.


    Na wstępie odpowiedzmy sobie na pytanie: czym są farby proszkowe?

    Farba proszkowa – to termoutwardzalne spoiwo składające się z żywicy, utwardzacza, pigmentów, wypełniaczy oraz środków uszlachetniających, które określają rodzaj, wygląd, powłokę i kolor. Celem tego artykułu jest przybliżenie procesu produkcji farb proszkowych oraz rola kontroli jakości w firmie EKO-COLOR Sp. z.o.o. – nowego polskiego producenta farb i lakierów proszkowych.


    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Proces produkcji farb proszkowych jest czteroetapowy:

    - naważenie i mieszanie

    - wytłaczanie (exstrudowanie)

    - rozprasowanie, chłodzenie i pokruszenie (w chips)

    - mielenie i przesiewanie


    Naważenie i mieszanie

    Po naważeniu odpowiedniej ilości surowców potrzebnych do składu farby, są one wsypane do kadzi mieszalnika. Następnie kadź zostaje przetransportowana pod głowicę mieszalnika. Proces mieszania (ujednolicania mieszanki) odbywa się w mikserze, który ujednolica materiały sypkie. Mieszanie surowców granulowanych i proszkowych jest istotne dla dalszego procesu produkcji – wytłaczania (exstrudowania).

    993pds_001.jpg

    Kadź z naważonymi surowcami przed procesem mieszania.

    993pds_002.jpg

    Kadź z naważonymi surowcami po procesie mieszania.


    Wytłaczanie (exstrudowanie)

    Do tego etapu procesu produkcyjnego używamy wytłaczarki dwuślimakowej (exstrudera). Maszyna ta służy do wytłaczania farby proszkowej będącej półproduktem na tym etapie produkcyjnym. Pod wpływem sił tarcia wywołanych obrotami ślimaków o specjalnej konstrukcji oraz wysokiej zadanej temperaturze w cylindrze (w którym poruszają się ślimaki), następuje stopienie i homogenizacja podawanej ujednoliconej mieszanki. Końcowym efektem wytłaczania jest uplastyczniona masa o jednolitym kolorze i konsystencji o temperaturze wyjściowej z wytłaczarki od 100 do 150°C (zależy to od rodzaju wytłaczanej farby).

    993pds_003.jpg

    Uplastyczniona masa na wyjściu z wytłaczarki.


    Rozprasowanie, chłodzenie i pokruszenie (w chips)

    Procesy te odbywają się na tak zwanym kompakcie. W jego skład wchodzą walce chłodząco-rozprasowujące, taśma transportująca plaster i kruszarka. Na tym etapie masa jest grawitacyjnie transportowana na powierzchnię obracających się walców chłodząco-rozprasowujących, gdzie zostaje rozprasowana i schłodzona. Masa plastyczna przybiera postać plastra materiału o szerokości około 80 cm i grubości od 1 do 1,5 mm. Plaster ten jest wstępnie łamany i transportowany do kruszarki. Tam zachodzi proces kruszenia w chips o wielkości około 1cm². Pokruszenie plastra jest konieczne w celu przygotowania wsadu (półproduktu) do etapu kończącego produkcję, czyli mielenia (rozdrobnienia).

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...