• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 3(71)/2011

    Artykuły branżowe

    Lakiernictwo Proszkowe

    Wyroby Lakiernicze

    ponad rok temu  01.05.2011, ~ Administrator,   Czas czytania 5

    Strona 2 z 2

    993pds_004.jpg

    Plaster wstępnie połamany podczas transportowania do kruszarki.

    993pds_005.jpg

    Plaster po pokruszeniu w chipsy.


    Mielenie i przesiewanie

    Półprodukt zwany chipsem jest przetransportowany w specjalnych kontenerach nad śluzę dozującą do młyna. Po ustawieniu odpowiednich parametrów mielenia dla danej farby rozpoczyna się proces mielenia. Zostaje uruchomiony dozownik, który w odpowiedniej ilości dozuje chipsy do komory młyna. Zachodzący tam proces to rozbijanie cząstek (chipsa) płaskim wirnikiem z zębami kruszącymi, obracającym się wokół własnej osi z prędkością około 5000 obr./min (jest to zależne od rodzaju mielonej farby), chips ulega zmniejszeniu. Ziarno o określonej grubości dostaje się poprzez separator do cyklona, gdzie ruchem wirowym opada do komory przesiewacza. W komorze tej znajduje się sito, którego zadaniem jest odrzucenie do ponownego mielenia ziaren źle przemielonych. Są to najczęściej ziarna powyżej 120 mikronów (w zależności od rodzaju mielonej farby). Proszek, który przechodzi przez sito wpada do opakowania. Standardowe opakowanie to 20 i 25 kg (zależy to od ciężaru właściwego farby). Farby proszkowe można również pakować w opakowania zbiorcze, czyli tzw. big bagi. Ta metoda pakowania jest przeznaczona dla dużych odbiorców farb proszkowych.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Tak oto powstaje wyrób gotowy - farba proszkowa.

    993pds_006.jpg

    Farba proszkowa po zmieleniu.

    993pds_007.jpg

    Farba proszkowa w opakowaniu końcowym.


    Kontrola jakości - Kontrola jakości surowców

    Każdy surowiec dostarczany do zakładu jest poddawany badaniu w laboratorium kontroli jakości, w wyniku czego tylko surowce spełniające ustalone wymagania określone normami są dopuszczone do produkcji farb proszkowych.

    - Kontrola podczas procesu produkcji i po zakończeniu produkcji

    Jest to bez wątpienia bardzo ważny etap. Podczas procesu produkcji należy okresowo sprawdzać temperaturę wytłoczonej masy na wyjściu z wytłaczarki oraz kontrolować półprodukt bezpośrednio po pokruszeniu go przez walce kruszarki. Pracownik Działu Technologicznego dokonuje kontroli jakości pokruszonych chipsów w celu sprawdzenia koloru farby (przy użyciu spektrofotometru) oraz właściwości jej powłoki – m.in. wygląd, grubość, połysk. Po określeniu stopnia zgodności farby z przyjętym wzorcem technolog decyduje o dopuszczeniu farby do produkcji bądź zawróceniu jej z produkcji w celu ewentualnego poprawienia niezgodności (o ile jest to możliwe). Technolog pobiera próbkę farby bezpośrednio po zmieleniu oraz poddaje ją wnikliwym badaniom. Do skontrolowania wielkości ziarna farby proszkowej wykorzystuje analizator wielkości cząstek. Natomiast na gotowej powłoce przeprowadza szereg badań, takich jak: badanie odporności na uderzenia, adhezji metodą siatki nacięć, elastyczności, tłoczności, twardości, badanie na szczelność, określające właściwości mechaniczne powłoki. Ponadto, powłokę poddaje się badaniu w komorze solnej oraz ekspozycji w naturalnych warunkach atmosferycznych.


    Przywiązujemy dużą wagę do powłok, a także ekologii oraz zachowania czystości. Cenimy niezawodność naszych nowych maszyn i urządzeń. Naszym celem jest dążenie do osiągnięcia najwyższej jakości produktów oraz szybki czas realizacji zamówień. To pomoże nam uzyskać wiarygodność stanowiącą podstawę długotrwałych relacji z klientami.


    Krzysztof Dyks

    Prezes Zarządu

    tel. 782 379 509

    krzysztof.dyks@eko-color.pl

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...